Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaką pastę termoprzewodzącą zastosować?

Odpowiednie chłodzenie komputera jest uzależnione od kilku istotnych czynników. Kluczową kwestią jest oczywiście odpowiedni układ chłodzący, ale nie tylko to. W dużej mierze ostateczny efekt chłodzenia i przewodzenia termicznego jest uzależniony od zastosowanej pasty termoprzewodzącej. Wybór tych specyfików jest bardzo szeroki. Na sklepowych półkach można znaleźć pasty o różnym składzie, konsystencji i w różnych cenach. Jaką pastę wybrać?
Jaką pastę termoprzewodzącą zastosować?

Pasty termoprzewodzące różnią się nie tylko kosztem zakupu i konsystencją, ale także zakresem temperatur, w jakich mogą funkcjonować i przeznaczeniem. Niektóre pasty są dość uniwersalne i można zastosować je zarówno w przypadku procesora, jak również karty graficznej, a inne sprawdzą się tylko w jednym z tych zastosowań.

Nawet najlepsza pasta termoprzewodząca nie zda się na zbyt wiele, jeśli nie zostanie zaaplikowana w odpowiedni sposób. Jeśli nie mamy doświadczenia w nakładaniu produktu tego typu, warto zdecydować się na wariant o lekkiej, nieco lejącej konsystencji. Taki specyfik nakłada się za pomocą pędzelka, co jest bardzo łatwe. Pasty gęste są zdecydowanie trudniejsze w aplikacji i są polecane przede wszystkim tym, którzy mieli już do czynienia z nakładaniem produktów tego typu.

Pasty termoprzewodzące różnią się także pod względem składu. Dla profesjonalistów nie jest to żadną zagadką, ale osoby mniej wtajemniczone mogą mieć kłopot z dobraniem odpowiedniego wariantu pasty. Najprostsze i najtańsze są pasty ceramiczne i silikonowe. Ich aplikacja jest łatwa, ale to produkty o krótszej żywotności i gorszych parametrach działania – trzeba będzie szybciej dokonać ponownej aplikacji pasty niż w przypadku produktu z wyższej półki. Znacznie lepsze i bardziej niezawodne są pasty termoprzewodzące bez dodatku silikonów. Zazwyczaj kosztują nieco więcej od tańszych wariantów z dodatkiem silikonów, ale wytrzymują dłużej na procesorze, co powoduje, że nie trzeba tak często ponawiać ich aplikacji.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że pasta termoprzewodząca również ma określony termin przydatności do użycia. Nie warto wybierać pasty w większej tubce, jeśli nie zamierzamy aplikować jej w kilku urządzeniach – może okazać się, że zanim sięgniemy po nią ponownie, jej termin przydatności upłynie, a pasta zmieni swoje właściwości i konsystencję. Termin przydatności do użycia powinien znajdować się na opakowaniu pasty, ale to nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Istotny jest również deklarowany przez producenta czas działania specyfiku od momentu aplikacji. Od tego zależy, po jakim czasie będzie konieczne ponowne nałożenie produktu. W przypadku lepszych past ten termin może wynosić nawet kilka lat, ale dla bezpieczeństwa i stuprocentowej pewności, stan i ilość pasty na procesorze lub karcie graficznej można kontrolować przy okazji czyszczenia urządzenia lub dokładania nowych podzespołów. Trwałość pasty termoprzewodzącej zależy bowiem nie tylko od jej składu i jakości, ale również od warunków przechowywania oraz pracy – nigdy nie mamy pewności, że produkt był przez cały czas składowany i przewożony zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego najbezpieczniejszym wyborem będzie dobra pasta bez silikonów, kupiona w sprawdzonym sklepie, któremu można pod tym względem zaufać.

 

Artykuł Sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
test