Rodzaje wciągarek
Na rynku dostępne są dwa typy wciągarek: linowe i łańcuchowe. Pierwsze z nich przeznaczone są do podnoszenia towarów o bardzo dużej masie i rozmiarach. Drugi typ narzędzia pozwala na bardziej precyzyjne dostosowanie jego pracy do rodzaju przeładowywanego towaru.
Wciągarki elektryczne są najtrwalszym tego typu urządzeniem, gwarantującym najwyższą jakość wykonanych prac. Dzięki swoim właściwościom znajdują szerokie zastosowanie m. in. w:
- warsztatach i garażach;
- magazynach i hangarach;
- budownictwie;
- motoryzacji;
- leśnictwie.
Dużą zaletą tego narzędzia jest wysoka sprawność jego działania zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz, przy zakresie temperatur od minus 40 st. Celsjusza do plus 20 st. Celsjusza, przy wilgotności powietrza sięgającej nawet 80%.
Warto ponadto podkreślić, że wciągarki elektryczne jednofazowe oraz trójfazowe, które mają udźwig powyżej tony, podlegają obowiązkowej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, co gwarantuje bezpieczeństwo ich użytkowania.
Z uwagi na przeznaczenie urządzenia do przenoszenia pionowego przedmiotów o dużych gabarytach i masie, ich obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikowi narzędzia, jak i osobom, które mogłyby znaleźć się w pobliżu pracującej wciągarki elektrycznej.
Na co warto zwróci uwagę kupując wciągarkę elektryczną
Decydując się na zakup wciągarki elektrycznej należy zwrócić uwagę na kilka cech narzędzia, które mają istotny wpływ na jego pracę:
- długość liny;
- zakres udźwigu (standardowo narzędzie te mają udźwig mieszczący się w dość szerokich granicach od 125 do 6 300 kg);
- wyposażenie w dodatkowe mechanizmy takie, jak: tłumik drgań oraz mechanizm zapobiegający skręcaniu się liny podczas pracy urządzenia;
- funkcjonalność panelu sterowania;
- wyłącznik awaryjny;
- ogranicznik zapobiegający przeciążaniu narzędzia;
- pokrycie powierzchni powłoką antykorozyjną, zapewniającą dłuższe i sprawne działanie narzędzia;
- automatyczny hamulec;
- możliwość sterowania przy użyciu pilota.