Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Wojna w Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia liczby osób aktywnych zawodowo na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy mogą korzystać ze specjalnych przepisów, dzięki którym legalny pobyt na terenie kraju oraz praca dla uchodźców wymaga minimum formalności. Jak wygląda dostęp do polskiego rynku pracy dla obywateli ukraińskich? Sprawdź, co zrobić, aby legalnie zatrudniać Ukraińców.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Jak wygląda dostęp do polskiego rynku pracy dla obywateli ukraińskich? Sprawdź, co zrobić, aby legalnie zatrudniać Ukraińców.

Praca w województwie lubelskim – kto może pracować w Polsce?

Zasady zatrudniania uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy reguluje Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z jej przepisami legalna praca jest możliwa w przypadku tych osób, które:

  • przebywają w Polsce na podstawie ważnego tytułu pobytowego;
  • przybyły do Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku deklarując zamiar pozostania na terytorium kraju.

Co ważne, określenie „obywatel Ukrainy” stosowane jest również w stosunku do małżonka takiej osoby, który nie posiada ukraińskiego obywatelstwa. Warunkiem jest przybycie do Polski w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Dzięki temu przebywa on w Polsce legalnie, a tym samym w jego zasięgu jest legalna praca.

W przypadku osób, które przybyły do Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku obowiązuje niezależna od daty faktycznego przekroczenia granicy ochrona czasowa. Jest to 18 miesięcy od 24 lutego 2022 roku, czyli okres do 23 sierpnia 2023 roku. Jeśli jednak obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, prawo legalnego pobytu wygasa. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy praca dla Ukraińców wiąże się z wypełnianiem obowiązków poza granicami kraju – podmiot zatrudniający powinien prowadzić działalność na terytorium Polski.

Legalna praca dla uchodźców – jak to zrobić?

Zgodne z przepisami zatrudnienie obywateli ukraińskich oraz ich małżonków jest możliwe tylko wtedy, gdy taka osoba przebywa w Polsce legalnie. W takim przypadku wymaga się od pracodawcy oferującego pracę dla Ukraińca poinformowanie o tym fakcie powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na siedzibę bądź miejsce zamieszkania pracodawcy. W tym celu pracodawca powinien wypełnić formularz dostępny na portalu praca.gov.pl: „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU)”. Należy zrobić to w ciągu 14 dni od momentu podjęcia pracy przez uchodźcę.

Co ważne, praca w województwie lubelskim czy w jakiejkolwiek innej części Polski możliwa jest jedynie na warunkach określonych wcześniej w powiadomieniu do urzędu pracy. Jeśli pracodawca zamierza zmienić wymiar czasu pracy, stanowisko pracy itp., nie wystarczy zmiana umowy z cudzoziemcem. Konieczne jest ponowne złożenie zaktualizowanego powiadomienia do urzędu.

Uproszczone zasady zatrudniania Ukraińców i ogólny dostęp do polskiego rynku pracy dotyczą zarówno osób, które pojawiły się na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku, jak i tych, którzy przebywają w Polsce np. na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.

Praca w Chełmie – prawa i obowiązki pracodawców

Specjalna ustawa z dnia 12 marca 2022 r. stworzona została po to, aby praca w każdym zakątku Polski – np. praca w Chełmie – była dla Ukraińców dostępna na takich samych zasadach jak dla obywateli Polski. Oznacza to, że uchodźcy mają takie same prawa i obowiązki jak polscy pracownicy. Pracodawcy mogą zatrudniać i zwalniać ze stosunku pracy Ukraińców na zasadach ogólnych.

Pracodawca planujący zatrudnienie obywateli ukraińskich może to zrobić na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź umowy o pracę. Taki dokument powinien mieć zachowaną formę pisemną, a co więcej, musi być dostępny również w tłumaczeniu na język zrozumiały dla osoby zatrudnianej. Umowa powinna zawierać wszystkie warunki przedstawione wcześniej w powiadomieniu do urzędu pracy. Warto przy tym pamiętać, że oferowana stawka musi być zgodna z aktualnymi przepisami – nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne bądź minimalna stawka godzinowa na dany rok.

Oferowanie pracy dla uchodźców oznacza również konieczność zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia (ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne). Pracodawca powinien zrobić to w ciągu 7 dni od daty podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Dzięki temu pracownik nabiera prawa do świadczeń chorobowych i macierzyńskich oraz zyskuje bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia.

Uchodźcy mogą korzystać z pośrednictwa pracy oferowanego przez powiatowe urzędy pracy. Zaleca się też szukanie zatrudnienia na własną rękę. Ogłoszenia typu praca Chełm można znaleźć na przykład na platformie rekrutacyjnej praca.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: AlbinaTreść komentarza: Chełmskich zdjęć nie ma? Cienkie to nasze muzeum.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 07:18Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: babcia klozetowaTreść komentarza: Przestań jątrzyć. Donald jest świetny.Data dodania komentarza: 20.03.2025, 07:06Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Wbrew temu, co Pani Sylwia mówi, Polonia w stanie Michigan jest podzielona i wcale nie cała głosowała na Trumpa. Owszem, paliwo może jest tańsze (nie zauważyłam), ale jedzenie np. już dużo droższe (kosmetyki też.) W zeszłą sobotę był tu wiec Berniego Sandersa (niezależnego senatora, w opozycji do Trumpa), na którym było 9 tysięcy osób protestujących przeciwko Trumpowi i jego posunięciom. Wielu Amerykanów - Polaków też - jest przerażonych tym co się w Ameryce dzieje, szczególnie niszczeniem aparatu państwa oraz relacji z innymi krajami. Uważam się za "prawdziwą" Amerykankę, a jeżdżę "japończykiem"... Moj mąż - rodowity Amerykanin - również. Owszem, ludzie, którzy pracują w amerykańskim przemyśle samochodowym ( i ich rodziny) zwykle jeżdżą amerykańskimi samochodami (kupują je zresztą taniej), ale jeśli np. pojedziemy do Kalifornii, to wszystko troche inaczej wygląda. To, co Pani Sylwia mówi, to jest to jej punkt widzenia, reprezentujący zwolenników Trumpa, a - jak pamiętamy - Trump zdobył 49.8% głosów, podczas gdy Kamala Harris 48.3%, a wiec prawie połowa głosujących była i jest przeciwko Trumpowi. W związku z tym uogólnienia, które Pani Sylwia prezentuje, nie oddają prawdy o Ameryce.Data dodania komentarza: 13.03.2025, 22:52Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: Dr hab ODDbytTreść komentarza: \../(-_-)\../Data dodania komentarza: 15.02.2025, 16:05Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #364 - Mantra
Reklama
Reklama
Reklama
test