Na koniec sezonu wakacyjnego w Pinezce, wybieramy się w najbliższe okolice Chełma. Bogata flora oraz fauna, w tym bardzo dużo gatunków motyli, idące w setki! O tym wszystkim opowiedziała nam Alicja Sulima.
Kościół (na tyle na ile pozwala nam czas) przedstawiliśmy solidnie. Czas aby opisać także to, co znajduje się wokół niego, a tam też są ciekawe i niepopularne historie. Ponownie w Pinezce Zespół Popijarski!
Powracamy w Pinezce do Kościoła pw. rozesłania świętych apostołów. Dzisiaj proboszcz parafii, ks. Jacek Lewicki pokaże nam Muzeum parafialne, unikalne miejsce z niemniej unikalnymi eksponatami. Miejsce, gdzie można dotknąć historii (dosłownie).
Przed wami pełna wersja dwóch odcinków, które w ostatnią środę i piątek ukazały się na antenie Radia Bon Ton. Razem z Krzysztofem Opasem wybieramy się w podróż po Osiedlu Dyrekcja, kryjącym wiele zapomnianych i ciekawych historii.
Dzisiaj wybieramy się do Izbicy, do Cmentarza Żydowskiego, ukrytego na wzgórzu przy zakręcie. Jakie tajemnice i historie kryje to miejsce? O tym dzisiaj opowie nam Wojciech Łosiewicz, lokalny przewodnik.
Dużo się działo ostatnio w kontekście Jeziora Białego. Postanowienia samorządu włodawskiego i komentarze lokalnych przedsiębiorców, a w tle piękne jezioro w Okunince...
Dzisiaj w Pinezce wybieramy się do Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Miejsce z ciężką i tragiczną historią, ale też miejsce warte odwiedzenia. Takie tematy nie są nam obce, takich tematów w tym programie też nie zabraknie.
Historia kościoła prawosławnego w Polsce to historia długa, ciekawa i trudna. Każdy akcent tej historii ujęliśmy z Ks. Mateuszem Jaszczukiem w tym odcinku Pinezki, w którym oprowadzamy was po Cerkwii Konkatedralnej Polskiego Kościoła Autokefalicznego w Chełmie.
Trochę natury się przyda, zwłaszcza jeżeli człowiek siedzi w biurze całymi dniami, to przydałoby czasem poobcować z zielenią. Dzisiaj wybieramy się do czołowego miejsca, w którym można tej natury zasięgnąć w naszym regionie. O Poleskim Parku Narodowym opowie nam dziś Piotr Markowski.
Dotychczas w Pinezce opisywaliśmy miejsca jakkolwiek zadbane lub wydzielone, nawet jeżeli były to ruiny. Dziś przykład miejsca zapomnianego, porośniętego chwastami, niemniej ciekawego, pięknego i możliwego do zwiedzania. Wojciech Werus ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" opowie nam dziś historię dawnego pałacu Smorczewskich w Stryjowie, w okolicach Izbicy.
Niedawno miasto ogłosiło przetarg na sporządzenie dokumentacji, która miałaby odpowiedzieć na pytanie. Czy powrót Ratusza na plac dr Edwarda Łuczkowskiego zostanie zrealizowany? W obliczu tego, postanowiliśmy spytać się mieszkańców o zdanie.
No to teraz schodzimy głęboko. Naprawdę Głęboko. Niby dwie kondygnacje w dół, ale jednak na tyle głęboko, żeby pod klasztorem bazylianów znajdowała się niegdyś... studnia? O tym i innych tajemnicach tych piwnic opowie nam dziś dr Stanisław Gołub.
To, co widoczne na górce, omówiliśmy w ostatnim odcinku. Nadszedł czas aby zobaczyć co niewidoczne na wierzchu, czas aby zobaczyć to, co znajduje się pod ziemią. Zapraszam na wycieczkę po kryptach pod bazyliką z panią Krystyną Mart!
Dzisiaj w Pinezce porozmawialiśmy ponownie z dr Konradem Grocheckim o historycznych obiektach ziemii krasnostawskiej. Tym razem pomówiliśmy o Grobowcu Ariańskim, zwanym Grobiskiem, zwanym piramidą...
W drodze z rejowca w kierunku Krasnegostawu, jeżeli będziemy zwracać uwagę na drogę, możemy natrafić na ciekawy obiekt. A konkretniej to ruiny, dawnego Zamku w Krupem. O zabytku, będącym pozostałością z XVI wieku opowie dziś Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.