Przeminęło z Wiatrem
Choć „Przeminęło z Wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell to powieść z 1936 roku, a więc wydawać by się mogło, że napisana została językiem nieprzystępnym dla współczesnego czytelnika, nic bardziej mylnego. Styl pisania autorki, wartka akcja przeplatana scenami ukazującymi obyczajowość Południa Ameryki lat 60. XIX wieku, a także dwie niezwykle barwnie przedstawione postacie głównych bohaterów — Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera — sprawiły, że czytelnicy na całym świecie pokochali „Przeminęło z Wiatrem”. Fabuła powieści zaczyna się w przeddzień wybuchu wojny secesyjnej, kiedy to poznajemy szesnastoletnią Scarlett O’Harę, która bardzo pragnęła wyjść za mąż za wrażliwego Ashleya. Jak to w życiu bywa, panicz ożenił się z kimś innym — słabą na zdrowiu Melanią. Scarlett z zemsty za nieodwzajemnienie jej uczucia wyszła za mąż za irytującego ją Charlesa. Lata płyną i w wyniku wielu perypetii wojennych, Scarlett dorasta. W jej życiu uczestniczy kapitan Rhett Butler, hazardzista i skandalista. Życie układa się nie po myśli Scarlett, która jednak nie traci nadziei na odwzajemnienie jej uczuć przez Ashleya. Mocną stroną powieści jest postać głównej bohaterki — myślącej nieszablonowo i nieprzejmującej się opinią publiczną.
Romeo i Julia
Romeo i Julia jest jednym z kanonów literatury europejskiej i światowej. Wiliam Szekspir, w 1597 roku ukazując światu tę sztukę, prawdopodobnie nie przypuszczał, że będzie stanowić kanwę i źródło inspiracji dla wielu późniejszych twórców. Nie ma chyba nic dziwnego, że pisarze i filmowcy, zafascynowani historią dwójki młodych ludzi pochodzących ze skonfliktowanych ze sobą rodzin, opowiadają tę historię wciąż na nowo i na nowo. Romeo i Julia są w naszej kulturze symbolem miłości po grób, odwzajemnionej, lecz niemożliwej, bo zakazanej.
Zanim przekwitną wiśnie
Powieść „Zanim przekwitną wiśnie” przeniesie nas do Japonii. Autorka, Aly Cha, ukazuje w niej historię pięciu pokoleń kobiet pewnej rodziny. Pięć historii pisanych z punktu widzenia pięciu bohaterek, z których każda zmaga się z przeciwnościami losu. W książce przeplatają się marzenia na lepszą przyszłość, tragedie, miłość i walka – z dyskryminacją, z biedą, z wojnami trudami. W trakcie lektury czytelnik uświadomi sobie jak niezwykłe koleje losu spotkać mogą jedną rodzinę. Każde pokolenie kobiet dorasta i żyje zupełnie nieświadome doświadczeń, które ukształtowało ich matki, a wcześniej babcie. Na szczególną uwagę zasługuje tu wątek romantyczny między biedną dziewczyną a najprawdziwszym księciem.
Dziewczyna grająca w go
Sa Shan, autorka „Dziewczyny grająca w go”, umieściła akcję króciutkiej powieści w Chinach podbijanych podczas II wojny światowej przez żołnierzy japońskich. W przeciwieństwie do wcześniejszej propozycji świat przedstawiony tej opowieści daleki jest od rodzinnego sentymentalizmu i bajkowości. Jest to rzeczywistość rządząca się twardymi zasadami, gdzie nie ma miejsca na czułość i troskę. Podczas gry w go, między chińską dziewczyną a japońskim oficerem nie pada właściwie żadne słowo, a mimo to rodzi się czyste uczucie.
Duma i uprzedzenie
Tak oto zatoczyliśmy koło. Kolejna propozycja, „Duma i uprzedzenie” pióra Jane Austen z 1813 roku, to powieść społeczno-obyczajowa, rozgrywająca się w kręgach społecznych przełomu XVIII i XIX wieku, w których od kobiet i mężczyzn wymaga się przestrzegania jasno określonych ról. Czytelnik obserwuje rozwój uczucia między niedbającą o opinię innych ludzi, śmiałą Elizabeth Bennet, a powściągliwym Fitzwilliem Darcy. Jak możemy się domyślić, pomimo różnic w ich usposobieniach, liczne sploty wydarzeń połączą ich prawdziwym uczuciem.
Na koniec – dlaczego warto?
Jak widzimy, zaprezentowane utwory, choć różnią się od siebie czasem powstania, miejscem akcji, bohaterami i pomysłami na fabułę, łączy je akcja, która rozgrywa się w cieniu czegoś, co pozornie uniemożliwia zrodzeniu się miłości – wojny, waśni, różnic, przeznaczeniu. Tymczasem są to czynniki zapalające. Tło wydarzeń, a zarazem bezpośrednia lub pośrednia przyczyna, dzięki której między dwójką bohaterów rodzi się uczucie. Jak napisano na początku, miłość zawsze była przedmiotem inspiracji. Miłość komplikuje życie bohaterów i stawia je do góry nogami, przez co fikcyjne postacie i ich problemy wydają nam się zaskakująco realistyczne. Dodajmy do tego otoczkę w postaci miejsca akcji – angielską posiadłość, amerykańską plantację, japońską chatkę rybacką – oraz interesujących bohaterów i mamy przepis na barwną opowieść, po którą warto sięgnąć.
Więcej prezentów walentynkowych, w tym książek, znajdziesz na www.empik.com/walentynki.
Napisz komentarz
Komentarze