Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sztuka lat '80 XX wieku od 17 maja w Chełmie!

Wystawa będzie towarzyszyć Nocy Muzeów w Chełmie.
Sztuka lat '80 XX wieku od 17 maja w Chełmie!

Autor: galeria 72

Dział Sztuki Współczesnej i Galerii 72  Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie przygotowuje kolejną odsłonę swych bogatych zbiorów polskiej sztuki powojennej. Tym razem, z naszej zasobnej kolekcji pokażemy zespół prac powstałych w trakcie ósmej dekady minionego stulecia. Na pokaz złoży się blisko setka obiektów z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, form przestrzennych. Wyszły one spod ręki siedemdziesięciu jeden autorów, z których dwudziestu sześciu nie ma już wśród nas. W grupie artystów nieżyjących znaleźli się klasycy naszej nowoczesności: Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Andrzej Dłużniewski, Wanda Gołkowska, Jerzy Grabowski, Zdzisław Jurkiewicz, Stefan Krygier, Józef Łukomski, Jadwiga Maziarska, Kazimierz Ostrowski, Janusz Przybylski, Henryk Stażewski,  oraz najbliższy nam, założyciel naszej Galerii 72 – Kajetan Sosnowski.

Wystawa stara się przypomnieć atmosferę napięcia i intensywności przeżyć, które przed ponad trzydziestu laty były udziałem naszych twórców, ale również przedłożyć różnorodność postaw artystycznych, mających wówczas miejsce. Nawiązania do doświadczeń dziejowych tamtej burzliwej w naszych warunkach dekady, przybierały najczęściej zapis o charakterze figuratywnym. Znacząca jednak część chełmskiej kolekcji mieści prace dotykające obszaru samej sztuki. Można odnieść wrażenie, że dedykowanie się rozważaniom i nowatorskim koncepcjom z pogranicza geometrii układów, dynamiki linii, bogactwa struktur, złożoności reliefowych opracowań, skupienie uwagi na badaniu natury światła i koloru, wnosiło nie tylko poczucie wolności myśli, ale uwalniało od wyczerpujących często zmagań z wizją przygnębiającej powszedniości.

Dla pełniejszego obrazu tamtego dziesięciolecia uzupełniliśmy pokaz o prace, których użyczyło nam Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Rodzina Kajetana Sosnowskiego, a także sami artyści – pedagodzy warszawskiej ASP: prof. prof. Jacek Dyrzyński, Stanisław Baj, Elżbieta Banecka, Janusz Knorowski oraz prof. Tomasz Zawadzki z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Otwarcie tego pokazu nastąpi 17 maja 2017 o godzinie 18:00.

Wystawa będzie towarzyszyć Nocy Muzeów w Chełmie.

W sierpniu tego roku przygotujemy drugą odsłonę naszych zbiorów dokumentujących lata osiemdziesiąte XX wieku. Wzbogacimy ją o prace artystów z zagranicy.

Serdecznie zapraszajmy do wzięcia udziału w uroczystym otwarciu tej prezentacji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test