Do kas samorządów w Siedliszczu, Rejowcu Fabrycznym i Cycowie, rocznie, z tytułu podatków, ma wpływać prawie 150 milionów zł. Przy budowie pracować ma 1700 osób. W samej kopalni pracę ma znaleźć 2 tysiące, a kolejne 8 tysięcy - w otoczeniu zakładu.
Budowa kopalni może ruszyć w 2018-ym roku, wydobycie węgla ma ruszyć w 2023-im roku. Zakład wybudują Chińczycy, partnerzy projektu, którzy zainwestują równowartość 2,5 miliarda złotych. Do tej pory, polski inwestor wydał już 74 miliony zł na prace przygotowawcze. Na konferencji, która odbyła się w Lublinie, mówiono także o efektach budowy dwóch, nowych linii energetycznych zasilających kopalnię. Dzięki temu zwiększy się nie tylko bezpieczeństwo energetyczne regionu, ale np. jak mówił Mirosław Taras, prezes PD Co - w Łęcznej przestaną przygasać żarówki. A tak dzieje się za każdym razem, gdy kopalnia w Bogdance włączy wszystkie maszyny.
Co jeszcze zostało do zrobienia w temacie budowy kopalni? Samorząd Siedliszcza pracuje nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego i nad wpisaniem do niego projektu budowy kopalni. Mówi burmistrz Siedliszcza - Hieronim Zonik.
Natomiast w Rejowcu Fabrycznym powstanie zakład przeróbki i wzbogacania węgla. To tam trafią skały wydobyte pod Siedliszczem. Materiał wypełni nieckę po wyrobisku miejscowej cementowni, a władze Rejowca Fabrycznego - chcą tam wybudować centrum szkolenia narciarskiego i para-lotniarskiego, a także park rekreacyjny.
Napisz komentarz
Komentarze