Drukarki atramentowe i laserowe – charakterystyka oraz najczęstsze awarie
Drukarki atramentowe i laserowe, mimo podobnych rezultatów, znacznie różnią się od siebie mechanizmem działania. Działanie drukarki atramentowej oparte jest na głowicy drukującej, która wyposażone jest w tysiące miniaturowych dysz; właśnie z nich wydostaje się tusz, który trafia prosto na kartkę. Tusz wytryskiwany jest z ogromną prędkością, potrafiącą osiągnąć nawet 100km/h. Dla lepszego zobrazowania, podobną prędkość przybiera gepard, uznawany za najszybsze zwierzę poruszające się po lądzie. Profesjonalne drukarki wykorzystują technologię druku ciągłego, w którym generowany jest strumień atramentu, zaś nieużyte krople wracają do zbiornika. W domowych warunkach wykorzystywane jest zaś tyle atramentu, le potrzeba do wykonania konkretnego druku.
Tymczasem drukarka laserowa tworzy wydruki dzięki specjalnemu proszku, którego cząsteczki transportują ładunki elektrostatyczne i cząsteczki barwiące papier. Toner nanoszony jest na arkusz przez magnetyczny wałek, zaś w urządzeniu znajduje się bęben światłoczuły i laser naświetlający jego powierzchnię w kilku miejscach, tak, aby na papierze mógł pojawić się obraz. Co ciekawe, drukarki laserowe nie wymagają perfekcyjnej jakości papieru – nawet na klasycznej kartce można uzyskać wysokogatunkową jakość druku. Awarie drukarek mogą mieć bardzo wiele przyczyn, jednak do najczęstszych z nich zalicza się:
- zbyt głośną pracę drukarki – spowodowaną umieszczonym w niej wadliwym tonerem; głośne drukowanie to w wielu przypadkach znak, że części urządzenia ocierają się o siebie nawzajem;
- nieprawidłowy druk – jego przyczyną jest zazwyczaj nieodpowiedni montaż pojemnika z tonerem, błędne ustawienie sprzętu bądź źle dobrany papier;
- całkowity brak funkcjonowania drukarki – z reguły występuje przez nieprawidłowe podłączenie sprzętów, zły dobór tonerów oraz ich nieprawidłową instalację.
Ignorowanie sygnałów nadawanych przez drukarkę jedynie jeszcze bardziej naraża sprzęt na całkowite zepsucie. Na stronie www.telcop.pl można dowiedzieć się więcej na temat specyfiki sprzętów drukujących i czynności naprawczych, jakich podejmują się specjaliści reprezentujący firmę Telcop. Naprawa drukarki zdecydowanie wyniesie cię mniej niż inwestycja w nowy sprzęt – jeżeli zareagujesz odpowiednio wcześnie na sygnały nadawane przez maszynę.
Gdy wszystkie metody zawodzą – kiedy warto dokonać wymiany drukarki na nową?
Niestety, istnieją sytuacje, w których nie zawsze warto decydować się na naprawę drukarki. Czasami uszkodzenia sprzętu są na tyle rozległe, że nie da się jej uratować – zwłaszcza naprawa starej drukarki jest nieopłacalna. Przeciwnie ma się naprawa drukarek z wyższej półki; im droższe jest urządzenie, tym bardziej należy spróbować wszystkich form naprawczych. Oszacowanie kosztów usunięcia awarii i ewentualną opłacalność tej inwestycji nie zawsze da się ocenić samodzielnie – warto w tym celu udać się do profesjonalnego serwisu, w którym fachowcy ocenią stan sprzętu i cenę jego naprawy. Należy pamiętać o tym, by korzystać z usług sprawdzonych firm. Zabawa w domowego fachowca zazwyczaj nie kończy się najlepiej.
Napisz komentarz
Komentarze