Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zapraszamy na „Palinockę Pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2017”

Stowarzyszenie Pod Napięciem i Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 17 czerwca o godzinie 19.00 na „Palinockę Pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2017”.
Zapraszamy na „Palinockę Pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2017”

Autor: kdk krasnystaw

To już trzecia edycja imprezy, poprzez realizację, której chcemy umożliwić mieszkańcom Krasnegostawu i okolic uczestnictwo w tradycyjnych „Sobótkach” oraz pokazać nową formę wydarzenia plenerowego, nawiązującego jednocześnie do dawnych regionalnych zwyczajów. Ubiegłoroczna „Palinocka” została entuzjastycznie przyjęta przez uczestników, którzy już wtedy pytali nas o kolejną odsłonę imprezy.

„Palinocka”, która i tym razem odbędzie się na terenie przy ul. Zaułek Nadrzeczny jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie w sposób przyjazny zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej. Ponadto chcemy przyczynić się do popularyzacji, ochrony i dokumentacji autentycznych, często zapomnianych zjawisk, wytworów, obyczajów wywodzących się lub inspirowanych kulturą tradycyjną związaną z Krasnymstawem i jego regionem etnograficznym.

W tym roku w ramach „Palinocki” przygotowaliśmy dla Was m.in.:

● Koncerty zespołów:
✓ Fifidroki
Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni. Muzyka Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna, co balladowa i baśniowa. Nie ma gatunku, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce. To dla nich grają Fifidroki.
✓ The Broken Knife
Zmiany w programie „Palinocki"! Zamiast Nocnych Żuli zagrają młodzi i obiecujący The Broken Knife.
Zespół powstał we wrześniu 2016 roku. Tworzą go Roksana Kostrzewska (wokal), Oktawian Gajewski (perkusja), Patryk Szymiło (gitara basowa)
Kamil Szałacha (gitara), Kuba Magdziak (gitara). Wykonują muzykę z pogranicza hard rocka i metalu. W styczniu 2017 roku nagrali składającą się z trzech utworów debiutancką epkę. Na koncertach wykonują głównie autorskie kompozycje. Opisują w nich przeżycia, emocje, które towarzyszyły im na różnych etapach życia, ale nie tylko. Starają się być jak najbardziej prawdziwi i oryginalni. Poważnie myślą o karierze muzycznej. Na koncie mają m.in. występy na tegorocznej „Zamojskiej majówce" i przeglądzie „Eksplozja".
✓ Domy Towarowe
Domy Towarowe w równym stopniu inspirują się muzyką punk, jak i industrial. Nie grają, ani nie śpiewają. Interesuje ich robienie ciężkostrawnego hałasu z niepopularnym przekazem. Wpisywanie się jednak w jakiekolwiek nurty czy ideologie uważają za stratę czasu. „Nic nie jest tylko czarne lub białe, najczęściej jest szare” – twierdzą artyści.

● Harce:
✓ Fireshow w wykonaniu teatralnej „Grupa Liczi” z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie;
„Grupa Liczi” - pierwsza w Krasnymstawie grupa zajmująca się fireshow, powstała w wyniku realizacji projektu artystyczno-animacyjnego „Okno na teatr”. Wielokrotnie nagradzana m.in. przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jej przedstawienia zwracają uwagę na problemy nietolerancji, rasizmu, antysemityzmu, i uprzedzeń. Występuje głównie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do wydarzeń kulturalnych jest utrudniony. Brała udział także w większych imprezach tj. „Chmielakach Krasnostawskich”, konferencji Pokonać Smoka w Lublinie czy na Międzynarodowym Festiwalu Śladami Singera w Tyszowcach.
✓ Prezentacje grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodów Czerwieńskich m.in. polowanie na borsuka, poszukiwanie kwiatu paproci, skoki przez ognisko, rzucanie podkową, konkurs z trombitą;

● Widowiska obrzędowe:
✓ Rozpalanie ognia;
✓ Puszczanie wianków;
✓ Poszukiwanie kwiatu paproci;
✓ „Mit o Ognistym Ptaku”;

● Uliczkę Kupiecką:
✓ Ozdoby i inne pamiątki z „Palinocki";
✓ Wyroby wikliniarskie;
✓ Rękodzieło;

● Wikt:
✓ Koło Gospodyń Wiejskich z Borunia;
✓ Browar „Jagiełło”;
✓ Kuchnia starodawna;
✓ Kipikompot (u Szeptunki);
✓ Ziemniaki palinocne;

● Opierunek:
✓ Pole namiotowe;
✓ Bieżąca woda;
✓ Ogniska kupalne;

● Bawialnię:
✓ Huśtawki Dobrochoczego;
✓ Warsztat wyplatania wianków;
✓ Loteria Fantowa;
✓ Eko-klocki.

Przybywajcie 17 czerwca o godzinie 19.00! Przy wjeździe na Zaułek Nadrzeczny czekać będzie na Was Światowid, a drogę wskażą Świetla!

Zaprasza wiceprezes Stowarzyszenie Pod Napięciem
Dominik Kleszko

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.
Reklama
Reklama
Reklama
test