Od kilku lat, na chełmskiej górce trwają badania archeologiczne. Naukowcy eksplorują m. in. podziemia Bazyliki. Pierwsze efekty tych prac - można już podziwiać. Przypomina o tym Stanisław Gołub - chełmski archeolog.
Warto zaznaczyć, że takie udostępnione krypty we wschodniej Polsce można znaleźć tylko w Przemyślu i w Lublinie. Chełm mógłby zatem dołączyć do tego grona, co z pewnością ściągnęłoby do nas turystów. Tym bardziej, że podziemia z XIII wieku są wyjątkowo ciekawe.
I właśnie dlatego - powstał projekt udostępnienia krypt dla turystów. Chce się w to włączyć miasto - na zasadzie dofinansowania. I już wiadomo, że będzie to trudne do zrealizowania - począwszy od poradzenia sobie z wilgocią - bo to jest największy problem wszystkich krypt, w całej Europie.
Inne problemy to zabezpieczenie ścian i poprowadzenie oświetlenia. Dlatego projekt rozpisano na dwa lata.
Wejście do podziemi - miałoby znajdować się od strony południowej Bazyliki, gdzie istniała kiedyś przybudówka, prowadząca do krypt.
W projekcie jest przewidziane także ossuarium. To tam, przez specjalną szybę, będzie można zobaczyć, jak wyglądał pochówek sprzed setek lat. Tam zostaną również przeniesione odkrywane w czasie wykopalisk fragmenty szkieletów duchownych i bogatych mieszczan, którzy byli chowani pod obecną Bazyliką.
Plan ambitny - sami musicie to przyznać. I tu pojawia się kwestia kosztów. Ile pieniędzy trzeba będzie wyłożyć na udostępnienie krypt dla turystów?
Próbne udostępnienie krypt, o którym wspominał Stanisław Gołub, ma się odbyć w trakcie Nocy Kultury. A tą - zaplanowano na 26 sierpnia. Czekamy zatem na informacje, czy faktycznie uda się otworzyć wtedy podziemia dla grupy turystów, czy na razie - zobaczymy tylko wystawę zdjęć i zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze