Chodzi przede wszystkim o inwestycje drogowe. Część zadań już jest realizowana, część czeka na swoją kolej - już z zapewnionym finansowaniem, a dla innych - miasto stara się pozyskać środki. Mówi prezydent, Agata Fisz
Główne źródła finansowania to program Polska-Białoruś-Ukraina oraz Strategiczne Inwestycje Terytorialne, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z programu Polska-Białoruś-Ukraina na dobrej drodze są cztery wnioski na działania kulturalne, które przechodzą kolejne etapy.
Chodzi między innymi o budowę ścieżek rowerowych, prace modernizacyjne w parku miejskim, organizację wydarzeń kulturalnych i doposażenie Chełmskiego Domu Kultury oraz wniosek MPGK, dotyczący budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych.
Kolejne zadania to już inwestycje w infrastrukturę drogową - tutaj miasto będzie składało wniosek na przebudowę ulicy Kolejowej. Pierwsze etapy zakończyły się dla tego wniosku pozytywnie - teraz trzeba już będzie zawrzeć więcej szczegółów. Samorząd chce wymienić nawierzchnię, chodniki, oświetlenie, wybudować ścieżki rowerowe, przebudować kilka skrzyżowań oraz oznakowanie - poziome i pionowe.
Jeśli dodamy do tego trwający remont skrzyżowania Zielnej z Obłońską i przebudowę placu przy dworcu kolejowym - doczekalibyśmy się odnowienia całego ciągu od wiaduktu do przejazdu kowelskiego.
W ostatnich dniach miasto pozyskało również środki na remont kolejnego odcinka ul. Hrubieszowskiej - prace mają objąć odcinek od skrzyżowania z ulicą Parkową do ulicy Kilińskiego - chodzi o wymianę krawężników, nawierzchni asfaltowej oraz wykonania nowego oznakowania poziomego, w tym - przejść dla pieszych.
Ciągle czekamy na rozstrzygnięcia konkursów w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Tutaj Chełm może pozyskać nawet ponad 40 mln złotych, dzięki czemu przebudowy doczekałby się amfiteatr w Kumowej Dolinie, kilka parkingów, CLA pozyskałyby nowe autobusy, chełmianie mogliby jeździć rowerem miejskim także po nowych ścieżkach, szkoły zawodowe zostałyby doposażone, powstałoby też Centrum Aktywności Gospodarczej.
W ostatnich dniach miasto pozyskało również środki na modernizację i doposażenie Centrum Kształcenia Praktycznego.
Mówi prezydent Chełma - Agata Fisz.
Te nowe zawody, o których wspominała pani prezydent, to m. in. kierowca mechanik, mechanik motocyklowy, monter instalacji i urządzeń sanitarnych czy elektromechanik. Całkowita wartość projektu szacowana jest na prawie 3,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie wynieść może prawie 3 miliony.
Napisz komentarz
Komentarze