Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Luxmed życzenia
Reklama baner reklamowy

Ożywią niemy film. Klasyk z muzyką na żywo

Na wyjątkowy seans filmowy w Noc Kultury (26 sierpnia 2017r) zaprasza o godz. 20.00 na dziedziniec muzeum przy ul. Podwalnej Stowarzyszenie „Łączy Nas Bug”. Chełmianie będą mieli rzadką okazję do obejrzenia „Pana Tadeusza” największej polskiej superprodukcji lat dwudziestych, zaginionej w czasie wojny, cudownie odnalezionej po 70 latach i zrekonstruowanej. W trakcie projekcji filmu, muzykę skomponowaną specjalnie do tego filmu, zagra na żywo pod ekranem kinowym, kompozytor i performer Marcin Pukaluk
Ożywią niemy film. Klasyk z muzyką na żywo

Autor: inf. prasowa

„Pan Tadeusz” to największa superprodukcja polskiego kina przedwojennego, zrealizowana z wielkim rozmachem na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Film wyreżyserował Ryszard Ordyński, scenariusz napisali Andrzej Strug oraz Ferdynand Goetel. Film kręcono w 1928 roku, między innymi w majątku Czombrów nieopodal Świtezi, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz. Nad scenografią, kostiumami i rekwizytami filmowymi czuwał zespół konsultantów, a w scenach batalistycznych brali udział szwoleżerowie i ułani. Na uroczystej premierze  gościli Prezydent Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski.

Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych odnaleziono 42 minutowy fragment  Pana Tadeusza. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się odtworzyć ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.
W roku 2012 nastąpiła rekonstrukcja cyfrowa dzieła. Dzięki nowoczesnej technice film z lat 20. zyskał nową jakość obrazu

Pokaz na dziedzińcu chełmskiego muzeum przy ul. Podwalnej będzie szczególny, bo projekcji filmu towarzyszyć będzie akompaniament muzyki granej na żywo przez Marcina Pukaluka, kompozytora nowatorskiej ścieżki dźwiękowej.

To niezwykła okazja do przeżycia „ożywienia” po 89 latach klasyka kina niemego współczesnym wykonaniem muzyka i performera, śmiało sięgającego po współczesne środki wyrazu i ekspresji.

Serdecznie zapraszamy. Seans, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Łączy Nas Bug”odbędzie się w ramach „Nocy Kultury”. Początek godz. 22.00 (sobota 26 sierpnia)na dziedzińcu muzeum przy ul. Podwalnej. Wstęp wolny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test