Porozumienie w sprawie powołania 'Legii Akademickiej' oba ministerstwa podpisały w poniedziałek. Teoria, składająca się z 30 godzin wykładów, będzie realizowana na polskich uczelniach w trakcie roku akademickiego. Kursanci zdobędą w tym czasie podstawową wiedzę z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych RP. Z kolei w ramach części praktycznej studenci wezmą udział w 22-dniowym module szkolenia podstawowego, który odbędzie się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych. Po ukończeniu całego szkolenia student będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy. Co ważne, za każdy z 22 dni szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł. Tyle samo otrzymują regularni szeregowi.
Badania przeprowadzone przez ministerstwa wykazały, że najwięcej chętnych studentów do wzięcia udziału w programie pochodzi ze wschodniej oraz z centralnej części Polski. O wiele mniejsze zainteresowanie szkoleniem wyrażają studenci z zachodniej części kraju.
Koszt całego projektu w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część - Ministerstwo Obrony Narodowej. Oprócz szkolenia szeregowców program 'Legia Akademicka” ma też w planach szkolenie podoficerów, a później oficerów.
Napisz komentarz
Komentarze