Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Złote plomby i nagła śmierć - co jeszcze udało się ustalić na temat szkieletu z odnalezionej na "górce" trumny?

Ujawniamy kolejne fakty, które archeologom udało się ustalić w sprawie tajemniczego pochówku na tzw. 'Wysokiej Górce'.
Złote plomby i nagła śmierć - co jeszcze udało się ustalić na temat szkieletu z odnalezionej na "górce" trumny?

Autor: ks. Rafał Pastwa /Gość Lubelski

Przypomnijmy, że w poniedziałek, pracujący tam archeolodzy natrafili na doskonale zachowaną trumnę, której - jak sami przyznają - nie powinno tam być.

Wiadomo, że pochowano w niej mężczyznę w wieku powyżej 50 lat. Możliwe, że był on szlachcicem, bo przy zmarłym - nie znaleziono żadnych oznak świadczących o przynależności do stanu duchownego, a zwykle do grobu składano takie przedmioty. Co jeszcze wiadomo o pochówku?

Mówi Stanisław Gołub, kierownik badań archeologicznych:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pochówek pochodzi z XVII lub XVIII wieku. W pierwszej połowie XVIII wieku, chełmska bazylika dopiero powstawała, a istniejąca tam wcześniej cerkiew została już zburzona. Nie było zatem gdzie pochować tajemniczego mężczyzny. Był najwyraźniej jednak osobą tak ważną i bogatą, że postanowiono pochować jego ciało w szczególnym miejscu. Budowniczowie grobu musieli w tym celu zniszczyć fragment XIII- wiecznych budowli.

Mężczyzna powyżej pięćdziesiątki, dość wysoki, z doskonale zaleczonymi zębami - wypełnionymi złotem, co świadczy o jego bogactwie. Do tego, już po jego śmierci, przeprowadzona trepanacja czaszki. To, jak na razie, wiadomo o tajemniczym mężczyźnie, którego pochowano zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku, na tzw. Wysokiej Górce w Chełmie. Kierownika trwających tam badań archeologicznych - Stanisława Gołuba - zapytaliśmy o to, czy istnieją jakieś dokumenty historyczne, które pozwolą stwierdzić, kim dokładnie był mężczyzna, znaleziony w trumnie, odkrytej w trakcie badań na chełmskiej górce?

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Jest również teoria, według której był to bogaty pielgrzym lub dostojnik, który przybył do Chełma z daleka, zmarł nagle i dlatego został w ten wyjątkowy sposób pochowany właśnie na Wysokiej Górce.

 

Czytaj także: 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.
Reklama
Reklama
Reklama
test