Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa. Do Chełma walki dotarły po tygodniu

Informacje o wybuchu kolejnej wojny, którą historia określiła w końcu jako II Wojna Światowa, dla wielu Chełmian wcale nie były zaskoczeniem. Pod koniec sierpnia w polskich miastach pojawiły się afisze informujące o mobilizacji wojskowej.
1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa. Do Chełma walki dotarły po tygodniu

Autor: wikipedia.org

Starsi Chełmianie pamiętają, że - tu cytat z jednego ze wspomnień - "przyjechało wojsko, wzięło chłopaków, mężczyzn i wywiozło daleko".

To, że Polacy już wcześniej wiedzieli o wojnie, potwierdza historyk, Zbigniew Lubaszewski.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wojna do Chełma dotarła po tygodniu. 8 września niemieckie samoloty zbombardowały miasto, a głównym celem lotników był dworzec kolejowy. Kolejne bomby spadły na Chełm 11 i 13 września.

Ale jeszcze wcześniej - Chełmianie słyszeli o tym, co działo się dookoła nich. 2 września zbombardowane zostały okolice dworca w Rejowcu, a dzień później - mosty i stacja kolejowa we Włodawie.

Chełmskie obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - właśnie się rozpoczynają. W Bazylice na Górce odprawiana jest msza, a potem jej uczestnicy złożą kwiaty pod Mauzoleum na Górce, przy tablicy Cmentarza Wojennego przy Młodowskiej oraz przy pomniku Armii Krajowej w parku miejskim.

Słowa spikera Polskiego Radia - Zbigniewa Świętochowskiego, który przerwał poranny program, dokładnie o 6:30 - przeszły do historii.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Właśnie takimi słowami byli budzeni Polacy 78 lat temu.

I to właśnie te słowa wspominają m. in. najstarsi mieszkańcy Rejowca Fabrycznego, który wtedy, nosił nazwę Stajne. Radio nie było oczywiście tak powszechne, jak dziś, ale takie urządzenie miał tamtejszy dziedzic Jan Kiwerski i co bogatsi jego współpracownicy. Komunikat o wybuchu kolejnej wojny słyszeli m. in. pracujący w stajniach fornale i stajenni.

Chełm - jako że znajdował się wtedy w centrum kraju, był z daleka od frontu. O wydarzeniach na zachodzie dowiadywano się głównie z radia.

Jak 1 września wyglądał w mieście? Wyjaśnia historyk, Zbigniew Lubaszewski.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wkrótce jednak do Chełma zaczęły przybywać wycofujące się oddziały Wojska Polskiego. Około 10 września miasto i jego okolice zapełniły się żołnierzami z rozbitych jednostek. Wojsko reorganizowano i znów kierowano na front.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
test