Projekty opiniował zespół złożony z kilkunastu osób, powołany przez Prezydent Chełma. Proces był czasochłonny ze względu na skomplikowany i wymagający charakter pracy. Członkowie zespołu musieli zapoznać się z przepisami prawa np. budowlanego, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, sprawdzić stan własności gruntów, a przede wszystkim dokonać oszacowania kosztów realizacji. Na większość zgłaszanych przez mieszkańców inwestycji nie ma gotowych dokumentacji technicznych, których częścią byłby kosztorys. Stąd wycena odbywa się w oparciu o szacunkowe wartości, a ostatecznym weryfikatorem jest i tak wynik przetargu.
Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania. Odrzucono 51 zgłoszeń - z różnych przyczyn. Między innymi z powodu przekroczenia wartości dostępnych środków finansowych, poprzez brak dołączonej zgody właścicieli terenu, niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, brak możliwości technicznych, a kończąc na zadaniach, które są już realizowane w ramach tegorocznego budżetu, bądź takich, które w ogóle nie są inwestycjami. Obecnie trwa wprowadzanie informacji do elektronicznego systemu Budżetu Obywatelskiego, jaki w tym roku wprowadziło miasto.
Kompletna lista zadań wraz z oceną pojawi się również niebawem na internetowej platformie chełmskiego Budżetu Obywatelskiego.
Te, które ocenę merytoryczną przeszły pozytywnie, znajdą się natomiast na listach do głosowania. Wybierać będziemy mogli w dniach 2-7października - elektronicznie lub osobiście w Urzędzie Miasta.
Napisz komentarz
Komentarze