Czym są anomalie grawitacyjne?
Zjawisko grawitacji jest powszechne, co oznacza, że podlegają mu wszystkie miejsca znajdujące się na naszej planecie. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest dużo bardziej złożona, niż zakładali to Albert Einstein i Isaak Newton – ojcowie prawa grawitacji. Wszystko wskazuje bowiem na to, że na naszej planecie istnieją miejsca, w których siła przyciągania zdaje się działać na odwrót. Co ważne, wcale nie trzeba wyruszać na drugi koniec świata, aby przekonać się o tym na własne oczy!
W Polsce znajduje się kilka mniej lub bardziej znanych miejsc, w których doświadczyć można tzw. zjawiska anomalii grawitacyjnej. Pod pojęciem tym kryje się iluzoryczne zaburzenie pola grawitacji, które polega na pozornie samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów pod górę. Zjawisko to robi ogromne wrażenie oraz przyciąga uwagę nie tylko osób zainteresowanych nauką. To bardzo ciekawa i oryginalna atrakcja turystyczna, którą zdecydowanie warto zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze!
W Polsce unikalnych wrażeń związanych z zaburzeniem pola grawitacji można doświadczyć m. in. w okolicach Wałcza, w Walimiu, a także w Świeradowie-Zdroju. Najsłynniejsza anomalia grawitacyjna w naszym kraju znajduje się natomiast w bardzo popularnej miejscowości turystycznej Karpacz noclegi na którego terenie można natomiast od ręki zarezerwować za pośrednictwem Nocowanie.pl – polskiego portalu turystycznego z rezerwacjami online w Polsce i zagranicą.
Anomalia grawitacyjna w Karpaczu
Znajdująca się w Karpaczu anomalia grawitacyjna od lat przyciąga turystów i poszukiwaczy zjawisk paranormalnych. Znajduje się przy nieco oddalonej od centrum miasta ul. Strażackiej i jest dobrze oznakowana, dzięki czemu nie sposób jej przegapić. Tuż przy drodze natknąć się można na tablicę, która objaśnia, jak działa anomalia grawitacyjna oraz w jaki sposób można jej doświadczyć.
Aby to zrobić, wystarczy zatrzymać pojazd, wrzucić pusty bieg, aby już po chwili obserwować, jak ważące ponad tonę auto zamiast zjeżdżać w dół, zaczyna powoli wtaczać się pod górkę. Zjawisko to robi zdecydowanie niesamowite wrażenie oraz sprawia, że na moment zaczynamy wątpić w działanie tak podstawowego prawa przyrody, jakim bez wątpienia jest prawo powszechnego ciążenia.
Zaburzenie pola grawitacji w Wałczu
Podobnego zjawiska można doświadczyć na tzw. „magicznej górce” w Wałczu. Co ciekawe, to właśnie to miejsce jest najdłużej znaną anomalią grawitacyjną w Polsce. Zaczęło być o nim głośno już w 1991 r. za sprawą pewnego turysty, który odpoczywając przy drodze przypadkowo upuścił butelkę. Ta, zamiast zgodnie z prawem powszechnego ciążenia toczyć się w dół, ku jego ogromnemu zdumieniu zaczęła powoli poruszać się pod górę.
W 2019 r. okazało się jednak, że w Wałczu nie mieliśmy do czynienia z prawdziwym zaburzeniem grawitacji, lecz ze złudzeniem optycznym, któremu sceptycy przypisują fenomen wszystkich anomalii grawitacyjnych. Prawda wyszła na jaw za sprawą wycinki rosnących przy drodze drzew, których odpowiednie nachylenie powodowało powstanie iluzji optycznej.
„Magiczne górki” w Walimiu i Świeradowie-Zdroju
Kolejne miejsce w Polsce, które słynie z odmiennego działania siły grawitacji, znajduje się na Dolnym Śląsku, w Walimiu. Można na nie natrafić, jadąc w kierunku wsi Rzeczka. Zjawisko można podziwiać przy nachylonej bocznej nitce jezdni. W razie problemów z jego lokalizacją, warto poprosić o pomoc miejscowych, którzy z pewnością chętnie pomogą w jego odszukaniu, a nawet na swój sposób wyjaśnią to zjawisko.
Zestawienie polskich anomalii grawitacyjnych zamyka „magiczna górka” w Świeradowie-Zdroju – kolejnej turystycznej miejscowości, którą warto odwiedzić tego lata. Znana jest jako izerski punkt antygrawitacyjny, a z anomalią grawitacyjną w Karpaczu łączy ją także lokalizacja. Podobnie, jak ta najsłynniejsza w Polsce, także i ona znajduje się bowiem przy ul. Strażackiej, ok. 300 m od dolnej stacji kolejki gondolowej w Czerniawie-Zdroju.
Napisz komentarz
Komentarze