Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Miasto z Duszą - XVIII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Już 22-24 września odbędzie się XVIII edycja Festiwalu Trzech Kultur. Jest to zatem jubileusz – „ 18 urodziny” tego istotnego dla rozwoju miasta Włodawy wydarzenia. Muzeum- Zespół Synagogalny we Włodawie pragnie zaprosić do czynnego udziału w XVIII Festiwalu Trzech Kultur oraz współtworzenia jego historii.
Miasto z Duszą - XVIII Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Autor: muzeum włodawa

Festiwal to trzydniowa impreza przygotowywana przez Muzeum - Zespół Synagogalny w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe Włodawy". Główny gospodarz i organizator festiwalu realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu i katolicyzmu- twórców dziejów Włodawy. Festiwal Trzech Kultur kontynuowany jest co roku dzięki ścisłej współpracy Muzeum z Parafią Rzymsko-katolicką we Włodawie i Parafią Prawosławną. Dzięki temu najważniejsze wydarzenia festiwalowe- koncerty, z udziałem znakomitych wykonawców, odbywają się w zabytkowych świątyniach Włodawy: zespole synagogalnym, cerkwi prawosławnej p.w. Narodzenia NMP oraz kościele św. Ludwika z remontowanym obok klasztorem oo. Paulinów. Stanowią one najlepszą scenerię dla festiwalowych przedsięwzięć.
Początkowy układ programu festiwalowego, bezprecedensowo dzielił weekend na poszczególne dni odpowiadające poszczególnym kulturom. Dziś, zaczęło się to przenikać i mieszać. Zupełnie tak, jak w całej kulturze pogranicza.


Ideą Festiwalu Trzech Kultur jest podejmowanie działań zarówno na szczeblu artystycznym jak i edukacyjnym ze szczególnym wskazaniem na historię regionu, jego mieszkańców, tradycję oraz „wielokulturowość”, która jest znaczącą cechą tych terenów. Objawia się we wzajemnym współistnieniu kultur- żydowskiej, prawosławnej oraz katolickiej. Festiwal jest przede wszystkim dorobkiem wszystkich mieszkańców miasta oraz jego entuzjastów. Jako wydarzenie na wysokim szczeblu kulturalnym przyciąga widzów jak i artystów z całej Polski, a nawet świata związanych z kulturą żydowską, prawosławną , katolicką oraz tradycyjną kulturą ludową w każdym aspekcie artystycznym takim jak muzyka, teatr, film czy sztuki wizualne.

Szlak Trzech Kultur jest to trasa łącząca główne punkty Festiwalu: Muzeum - Zespół Synagogalny, Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół pw. św. Ludwika oraz Czworobok. Na tym najstarszym obszarze miasta dokonywać się będą wszelkie działania towarzyszące Festiwalowi.

W programie m.in. Noc Kabaretowa, recital Renaty Przemyk z piosenkami Leonarda Cohena, spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, wystawy, konferencje naukowe, koncerty (m.in. Arka Noego, Sound'n'Grace), Oratorium z udziałem Macieja Zakościelnego, spotkanie autorskie z Arturem Barcisiem, projekcje filmowe i wiele, wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakacie poniżej.

Polecamy i zapraszamy!

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test