Festiwal to trzydniowa impreza przygotowywana przez Muzeum - Zespół Synagogalny w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe Włodawy". Główny gospodarz i organizator festiwalu realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu i katolicyzmu- twórców dziejów Włodawy. Festiwal Trzech Kultur kontynuowany jest co roku dzięki ścisłej współpracy Muzeum z Parafią Rzymsko-katolicką we Włodawie i Parafią Prawosławną. Dzięki temu najważniejsze wydarzenia festiwalowe- koncerty, z udziałem znakomitych wykonawców, odbywają się w zabytkowych świątyniach Włodawy: zespole synagogalnym, cerkwi prawosławnej p.w. Narodzenia NMP oraz kościele św. Ludwika z remontowanym obok klasztorem oo. Paulinów. Stanowią one najlepszą scenerię dla festiwalowych przedsięwzięć.
Początkowy układ programu festiwalowego, bezprecedensowo dzielił weekend na poszczególne dni odpowiadające poszczególnym kulturom. Dziś, zaczęło się to przenikać i mieszać. Zupełnie tak, jak w całej kulturze pogranicza.
Ideą Festiwalu Trzech Kultur jest podejmowanie działań zarówno na szczeblu artystycznym jak i edukacyjnym ze szczególnym wskazaniem na historię regionu, jego mieszkańców, tradycję oraz „wielokulturowość”, która jest znaczącą cechą tych terenów. Objawia się we wzajemnym współistnieniu kultur- żydowskiej, prawosławnej oraz katolickiej. Festiwal jest przede wszystkim dorobkiem wszystkich mieszkańców miasta oraz jego entuzjastów. Jako wydarzenie na wysokim szczeblu kulturalnym przyciąga widzów jak i artystów z całej Polski, a nawet świata związanych z kulturą żydowską, prawosławną , katolicką oraz tradycyjną kulturą ludową w każdym aspekcie artystycznym takim jak muzyka, teatr, film czy sztuki wizualne.
Szlak Trzech Kultur jest to trasa łącząca główne punkty Festiwalu: Muzeum - Zespół Synagogalny, Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół pw. św. Ludwika oraz Czworobok. Na tym najstarszym obszarze miasta dokonywać się będą wszelkie działania towarzyszące Festiwalowi.
W programie m.in. Noc Kabaretowa, recital Renaty Przemyk z piosenkami Leonarda Cohena, spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, wystawy, konferencje naukowe, koncerty (m.in. Arka Noego, Sound'n'Grace), Oratorium z udziałem Macieja Zakościelnego, spotkanie autorskie z Arturem Barcisiem, projekcje filmowe i wiele, wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakacie poniżej.
Polecamy i zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze