Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama baner reklamowy

Chełmianin w jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Wojtek Zakrzewski - animator kultury i dziennikarz, znalazł się jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na 42. FPFF w Gdyni, które będzie przyznawać nagrodę Don Kichota
Chełmianin w jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

DON KICHOT to nagroda dla najlepszego polskiego filmu sezonu, przyznawana przez działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 2007 roku nagrodę przyznaje specjalnie powoływane jury Polskiej Federacji DKF.

W zeszłym roku, w jury także zasiadał chełmianin -Piotr Stelmaszczuk.

W skład tegorocznego jury PFDKF wchodzą:

Wojciech Zakrzewski
Animator kultury i  dziennikarz. Współtwórca i prelegent DKF Rewers, organizator chełmskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie, Przeglądu Kina Ukraińskiego, warsztatów filmowych. Założyciel grupy filmowej Się Kręci, która w 2014 roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Nakręcona Historia”. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug

Edyta Kaszyca
Kulturoznawczyni, animatorka kultury, nauczycielka edukacji filmowej i medialnej. Od 2006 roku prowadzi DKF Kaczątko, jeden z najstarszych klubów w Polsce, działający od 1957 roku przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. W 2009 roku zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w Zwierzyńcu. Autorka książek o kulturze muzyki bluesowej: „Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla” i „Bluestracje – kultura bluesowa na Śląsku”.

Andrzej Kawala
Animator kultury. Od początku lat 70. XX wieku związany z ruchem dyskusyjnych klubów filmowych. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej powstałego w 1985 roku w Zielonej Górze. Od 1988 roku dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Od 1989 prowadzi zielonogóskie kino studyjne Newa. W latach 2000-2012 przewodniczący Rady Programowej Radia Zachód SA w Zielonej Górze. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. "Czysta klasyka", czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, "Skarby kina przedwojennego", "Polonica", czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne "Gdynia dzieciom" czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września. Szczegóły na stronie http://www.festiwalgdynia.pl/

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test