Dbałość o bezpieczeństwo na budowie a upadek z wysokości
Wszelkie czynności przeprowadzane przez pracowników budowlanych na wysokości, powinny być kompleksowo zaplanowane. Regularne szkolenia i sprawowanie nadzoru nad wykonywanymi pracami mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby wypadków. A tych jest sporo – upadek z wysokości, uderzenie w przeszkodę, poślizgnięcie lub potknięcie się, uderzenie w głowę spadającym przedmiotem – to zaledwie wybrane zdarzenia, do jakich może dojść przy pracy na wysokościach. Realizowanie zadań w trudnych warunkach wymaga od pracowników pełnego skupienia (zwłaszcza, gdy pogoda jest niekorzystna, panuje hałas, a w powietrzu unoszą się pyły. Po stronie inwestora bądź kierownika budowy jest natomiast odpowiednie wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej oraz wyposażenie pracowników w profesjonalne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.
Prowadzenie robót budowlanych na wysokości bez stosownych zabezpieczeń jest niedopuszczalne. Według danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, najwięcej poszkodowanych w budownictwie stanowią pracownicy, którzy się poślizgnęli bądź potknęli. Niewiele mniej wypadków jest powodowanych przez spadające z góry przedmioty, zaś na trzecim miejscu podaje się upadki z wysokości. Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, m.in. nierespektowanie przepisów i zasad BHP oraz niestosowanie sprzętu ochronnego.
Urządzenia zabezpieczające pracowników przed upadkiem
Jak zapewnić bezpieczeństwo osobom, pracującym na wysokości? Odpowiedzi jest wiele – rynek oferuje w tym zakresie dziesiątki rozwiązań. Zamiast skupiać się na ilości, rekomendujemy postawienie na najwyższą jakość. Godne uwagi są systemy asekuracyjne oraz zabezpieczenia krawędziowe od producenta STRUMIN. Wyróżniają się one uniwersalnym charakterem, prostym montażem i trwałością. W zapobieganiu upadkom przez krawędź budynku bardzo dobrze sprawdzą się takie rozwiązania, jak system 'Linia Życia' bądź 'Spider'. Są to środki ochrony, zapobiegające potknięciom i upadkom z wysokości, a także minimalizujące ryzyko wystąpienia tak zwanego efektu wahadła. Warto przyjrzeć się również zabezpieczeniom krawędziowym, jak bariery z trzypoziomowym wypełnieniem z deski i panele siatkowe STRUMIN. Te oraz inne produkty chroniące użytkowników przed upadkiem z wysokości, są dostępne na stronie producenta. Na koniec należy dodać, że urządzenia ochronne dla pracowników muszą być utrzymane w idealnym stanie technicznym. Przeprowadzanie systematycznych kontroli sprzętu jest więc równie ważne, jak samo zaopatrzenie pracowników we właściwe środki ochrony.
Napisz komentarz
Komentarze