Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Szczególnie niebezpieczna praca na wysokości. Wielu wypadkom można zapobiec!

Wykonywanie pracy na placu budowy wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Choć współcześni inwestorzy mają dostęp do zaawansowanych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy zdarzeń, których konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu, a nawet utrata życia pracownika. Chcąc zapobiec wypadkom, należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. To jednak za mało – dlatego ten wpis poświęcamy szerszemu omówieniu zagadnienia.
Szczególnie niebezpieczna praca na wysokości. Wielu wypadkom można zapobiec!

Dbałość o bezpieczeństwo na budowie a upadek z wysokości

Wszelkie czynności przeprowadzane przez pracowników budowlanych na wysokości, powinny być kompleksowo zaplanowane. Regularne szkolenia i sprawowanie nadzoru nad wykonywanymi pracami mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby wypadków. A tych jest sporo – upadek z wysokości, uderzenie w przeszkodę, poślizgnięcie lub potknięcie się, uderzenie w głowę spadającym przedmiotem – to zaledwie wybrane zdarzenia, do jakich może dojść przy pracy na wysokościach. Realizowanie zadań w trudnych warunkach wymaga od pracowników pełnego skupienia (zwłaszcza, gdy pogoda jest niekorzystna, panuje hałas, a w powietrzu unoszą się pyły. Po stronie inwestora bądź kierownika budowy jest natomiast odpowiednie wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej oraz wyposażenie pracowników w profesjonalne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Prowadzenie robót budowlanych na wysokości bez stosownych zabezpieczeń jest niedopuszczalne. Według danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, najwięcej poszkodowanych w budownictwie stanowią pracownicy, którzy się poślizgnęli bądź potknęli. Niewiele mniej wypadków jest powodowanych przez spadające z góry przedmioty, zaś na trzecim miejscu podaje się upadki z wysokości. Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, m.in. nierespektowanie przepisów i zasad BHP oraz niestosowanie sprzętu ochronnego.

Urządzenia zabezpieczające pracowników przed upadkiem

Jak zapewnić bezpieczeństwo osobom, pracującym na wysokości? Odpowiedzi jest wiele – rynek oferuje w tym zakresie dziesiątki rozwiązań. Zamiast skupiać się na ilości, rekomendujemy postawienie na najwyższą jakość. Godne uwagi są systemy asekuracyjne oraz zabezpieczenia krawędziowe od producenta STRUMIN. Wyróżniają się one uniwersalnym charakterem, prostym montażem i trwałością. W zapobieganiu upadkom przez krawędź budynku bardzo dobrze sprawdzą się takie rozwiązania, jak system 'Linia Życia' bądź 'Spider'. Są to środki ochrony, zapobiegające potknięciom i upadkom z wysokości, a także minimalizujące ryzyko wystąpienia tak zwanego efektu wahadła. Warto przyjrzeć się również zabezpieczeniom krawędziowym, jak bariery z trzypoziomowym wypełnieniem z deski i panele siatkowe STRUMIN. Te oraz inne produkty chroniące użytkowników przed upadkiem z wysokości, są dostępne na stronie producenta. Na koniec należy dodać, że urządzenia ochronne dla pracowników muszą być utrzymane w idealnym stanie technicznym. Przeprowadzanie systematycznych kontroli sprzętu jest więc równie ważne, jak samo zaopatrzenie pracowników we właściwe środki ochrony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: AlbinaTreść komentarza: Chełmskich zdjęć nie ma? Cienkie to nasze muzeum.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 07:18Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: babcia klozetowaTreść komentarza: Przestań jątrzyć. Donald jest świetny.Data dodania komentarza: 20.03.2025, 07:06Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Wbrew temu, co Pani Sylwia mówi, Polonia w stanie Michigan jest podzielona i wcale nie cała głosowała na Trumpa. Owszem, paliwo może jest tańsze (nie zauważyłam), ale jedzenie np. już dużo droższe (kosmetyki też.) W zeszłą sobotę był tu wiec Berniego Sandersa (niezależnego senatora, w opozycji do Trumpa), na którym było 9 tysięcy osób protestujących przeciwko Trumpowi i jego posunięciom. Wielu Amerykanów - Polaków też - jest przerażonych tym co się w Ameryce dzieje, szczególnie niszczeniem aparatu państwa oraz relacji z innymi krajami. Uważam się za "prawdziwą" Amerykankę, a jeżdżę "japończykiem"... Moj mąż - rodowity Amerykanin - również. Owszem, ludzie, którzy pracują w amerykańskim przemyśle samochodowym ( i ich rodziny) zwykle jeżdżą amerykańskimi samochodami (kupują je zresztą taniej), ale jeśli np. pojedziemy do Kalifornii, to wszystko troche inaczej wygląda. To, co Pani Sylwia mówi, to jest to jej punkt widzenia, reprezentujący zwolenników Trumpa, a - jak pamiętamy - Trump zdobył 49.8% głosów, podczas gdy Kamala Harris 48.3%, a wiec prawie połowa głosujących była i jest przeciwko Trumpowi. W związku z tym uogólnienia, które Pani Sylwia prezentuje, nie oddają prawdy o Ameryce.Data dodania komentarza: 13.03.2025, 22:52Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: Dr hab ODDbytTreść komentarza: \../(-_-)\../Data dodania komentarza: 15.02.2025, 16:05Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #364 - Mantra
Reklama
Reklama
Reklama
test