Pospolite gatunki chwastów
W soi występują gatunki chwastów charakterystyczne dla roślin jarych. Z chwastów dwuliściennych największego nasilenia należy spodziewać się po komosie białej, a z jednoliściennych chwastnicy pospolitej. Oprócz wymienionych dwóch gatunków raczej na pewno wystąpią takie chwasty jednoroczne jak:
- tobołki polne
- tasznik pospolity
- samosiewy rzepaku
- rdestówka powojowata
- szarłat szorstki
- chwasty rumianowate
Dużym zagrożeniem dla soi są też chwasty wieloletnie takie jak perz właściwy oraz ostrożeń polny. Dlatego ich zwalczanie należy uwzględnić w roślinach przedplonowych lub po ich zbiorze.
Niechemiczne metody zwalczania chwastów mają pierwszeństwo
Regulację zachwaszczenia można zacząć od modyfikacji normy wysiewu. Jej zwiększenie powoduje szybsze zakrywanie rzędów, a tym samym ogranicza kiełkowanie i rozwój chwastów. Kolejna możliwość to wykorzystanie pielnika do zwalczania chwastów, jednak takie działanie wymaga jego posiadania w gospodarstwie lub zamówienia odpowiedniej usługi.
Obie metody raczej wzajemnie się wykluczają i bywają często niewystarczające, dlatego finalnie i tak należy sięgnąć po herbicydy.
Środki chwastobójcze
Zgodnie z wykazem środków ochrony roślin prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26.08.2024 do stosowania w soi zarejestrowanych jest 43 herbicydów. W ich skład wchodzą poniższe substancje czynne lub ich połączenia formulacyjne:
- chlomazon
- prosulfokarb
- bentazon
- glifosat
- metobromuron
- imazamoks
- pendimetalina
- flufenacet i metrybuzyna
- bentazon i imazamoks
- chizalopfop-p etylu
- fuazifop-p butylu
- propachizafop
- kletodym
- cykloksydym
Herbicydy dostępne są w sklepie dla rolnika: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy--c-001013.
Kiedy stosować herbicydy?
Soja na tle innych roślin uprawnych charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem początkowym. Dlatego też w przypadku jej uprawy niezbędne jest wykonanie zabiegów przedwschodowych lub krótko po siewie. Pozwoli to na jej wschody na polu wolnych od chwastów, a tym samym od konkurencji o wodę i składniki pokarmowe.
Z racji tego, że wschody chwastów są znacznie przesunięte w czasie, a warunki glebowo-klimatyczne sprzyjają ich wschodom, często niezbędne jest wykonanie więcej niż jednego zabiegu środkami chwastobójczymi.