Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

Szukasz pomysłu na to, gdzie wyjechać na weekend? A może chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd do Holandii, czyli od stycznia 2020 roku Niderlandów. To państwo słynie ze szlaków rowerowych, hodowli kolorowych tulipanów i zabytkowych wiatraków. Z łatwością znajdziesz tam też pracę przy zbiorach lub produkcji. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem na zachód.
  • 20.10.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

Najłatwiejsza i najszybsza droga do Niderlandów prowadzi przez Niemcy. Na szczęście autostrady i drogi szybkiego ruchu są tam darmowe, więc wystarczy, że dostosujesz się do obowiązujących przepisów drogowych, a podróż upłynie miło i bezpiecznie. Jednak do wyjazdu do Niderlandów, musisz odpowiednio się przygotować. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

 

Obowiązkowe wyposażenie auta – co zabrać w podróż do Niderlandów?

Niderlandy należą do strefy Schengen i Unii Europejskiej i w związku z tym, aby wyjechać do tego kraju, potrzebujesz tylko dowodu osobistego, prawa jazdy i ubezpieczenia OC. Państwo podpisało także Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, jeśli chcesz poruszać się po Niderlandach, musisz mieć wyposażenie takie, jakie jest wymagane w Polsce, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.

Przepisy ruchu drogowego zwalniają kierowców z wykupywana winiety. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Niderlandach są darmowe, poza kilkoma wyjątkami, takimi jak:

        Kil między Gravendeel i Dordrechtem – za przejazd zapłacisz 2 euro,

        Westerschelde między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen – podróż tą drogą kosztuje 5 euro.

Więcej informacji o przejazdach autostradami i drogami szybkiego ruchu w Holandii przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/holandia-samochodem.

 

Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do Holandii?

Jeśli chcesz wyjechać do Holandii, to musisz mieć aktualne ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tym, że holenderska służba drogowa nie ma dostępu do polskiej bazy UFG. W związku tym musisz mieć przy sobie papierowe potwierdzenie polisy OC.

W Niderlandach brak ubezpieczenia OC jest bardzo surowo karany. W takiej sytuacji czeka Cię nie tylko mandat ze strony holenderskich służb drogowych, ale również z polskiego UFG. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz zobowiązany także do zapłacenia za wszystkie szkody.

Szukasz odpowiedniej polisy dla siebie? Rankomat.pl udostępnia kalkulator ubezpieczenia OC/AC, który może Ci pomóc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.  Wejdź na stronę internetową porównywarki i wypełnij odpowiedni formularz. Następnie specjalnie opracowany system zweryfikuje podane informacje i przedstawi ranking najlepszych polis dla Ciebie. Spośród przygotowanych opcji wybierz te, które są najkorzystniejsze i zapoznaj się z ich OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Znajdziesz tam informacje o zakresie ochrony, sumie odszkodowania, wysokości składki i terminie obowiązywania. Pamiętaj o tym, że nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie pakietu polisy OC o dobrowolne ubezpieczenie Assistance lub NNW. Warto rozważyć tę opcję, jeśli chcesz mieć zapewnioną kompleksową ochronę. Np. polisa ASS obejmuje holowanie lub naprawę auta, dostarczenie paliwa, pomoc tłumacza i nocleg, jeśli jest taka konieczność. To duża pomoc w niespodziewanych sytuacjach!

 

Przepisy drogowe w Holandii

Zasady poruszania się po holenderskich drogach są bardzo podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Konieczne jest zapinanie pasów, a pierwszeństwo mają osoby, które nadjeżdżają z prawej strony. Jednak w Holandii jeździ się wolniej niż w Polsce:

        w terenie zabudowanym dopuszczalna, maksymalna prędkość to 50 km/h,

        w terenie niezabudowanym możesz jeździć 80 km/h,

        po drogach ekspresowych i autostradach między godziną 6, a 19 możesz rozpędzić się tylko do 100 km/h,

        na autostradzie między godziną 19, a 6 można poruszać się z prędkością 120 km/h.

Zakazana jest rozmowa przez telefon i nocowanie w samochodzie. Co ciekawe, prawo dopuszcza poruszanie się samochodem z 0,5 promila alkoholu we krwi. Niedoświadczeni kierowcy, ze stażem poniżej 5 lat, mogą jeździć z 0,2 promila alkoholu we krwi.

Nie stosowanie się do przyjętych przepisów ruchu drogowego jest karane wysokimi mandatami.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, a z pewnością będzie to przyjemna podróż.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
test