Jak rozpoznać objawy atopowego zapalenia skóry?
Podstawą rozpoznania AZS są charakterystyczne objawy: uporczywy świąd skóry oraz czerwone zmiany – przypominające liszaje. Jednak dermatoza daje charakterystyczne objawy, w zależności od wieku. Schorzenie może występować na głowie, na twarzy, na powiekach, na klatce piersiowej, zgięciach stawowych, tułowiu, a nawet okolicach intymnych.

Więcej na https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/
Dermatolog, mimo wywiadu i badania fizykalnego, jeżeli nie jest na sto procent pewien czy to AZS, zleca przeprowadzenie kolejnych badań. Jedną z procedur diagnostycznych w AZS są testy skórne, tzw. atopowe testy płatkowe, diagnozują one alergie typu opóźnionego. Są to reakcje skórne na alergeny powietrzno pochodne lub pokarmowe, objawiające się po upływie kilkunastu do kilkudziesięciu godzin od kontaktu z alergenem. Dodatkowo rozpoznanie uzupełnia także szereg innych testów, przede wszystkim jednak ważne są immunologiczne badania laboratoryjne krwi. Przeprowadzenie wnikliwej analizy bywa konieczne, ponieważ atopowe zapalenie skóry łatwo pomylić z grzybicą bądź łojotokowym zapaleniem skóry, te choroby również powodują świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.
Trzeba wiedzieć, że naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, u osób z AZS jest uszkodzona i nie działa tak, jak powinna. Komórki składające się na ten naskórek nie są w stanie przylegać do siebie, dlatego z łatwością przepuszczają wszelakie alergeny czy czynniki, które mogą drażnić skórę. Chorobę dodatkowo aktywizują przede wszystkim: pyłki, detergenty, roztocza, alergeny pokarmowe, ale też sierść domowych zwierząt.
Jaka powinna być efektywna pielęgnacja skóry z AZS?
Charakterystyczne przy AZS jest silne swędzenie, bardzo mocno nasilające się w nocy. Dodatkowo specyficzne jest również zaczerwienienie, przesuszenie i łuszczenie skóry. Zauważenie tego typu objawów na ciele, to powód wizyty u dermatologa, który rozpoczyna niezbędne leczenie.
W przypadku bardzo dużego nasilenia zmian specjalista zależnie od wieku i stanu pacjenta, może zdecydować się na:
- leki przeciwhistaminowe – to podstawa leczenia AZS,
- kortykosteroidy – jako maść sterydowa na atopowe zapalenie skóry,
- leki immunosupresyjne,
- leki biologiczne.
Warto pamiętać o unikaniu czynników nasilających zmiany, a dodatkowo powstrzymać się od drapania czy pocierania skóry. Błędem pielęgnacyjnym jest również stosowanie agresywnych, dodatkowo niedostosowanych do delikatnej skóry kosmetyków, jak mydło czy zawarte w nich silne zapachy. Wszystkie te zachowania mogą wywołać podrażnienie, alergię, przesuszenie skóry oraz nasilić i tak dokuczliwy już świąd.
Biorąc pod uwagę specyfikę przewlekłej dermatozy, jaką jest atopowe zapalenie skóry, domowe sposoby znacznie wpływają na przebieg choroby. Wysokiej jakości produkty bazujące na dokładnie dobranych, naturalnych substancjach, są w stanie zniwelować wszystkie charakterystyczne objawy AZS, dodatkowo odżywiając skórę.

Zobacz więcej na https://atopicin.pl
Dlaczego codzienna rutyna pielęgnacyjna jest tak ważna?
Na co dzień warto wdrożyć stałe zachowania i unikać tych szkodliwych.
Zasady mycia przy AZS:
- Przede wszystkim kąpiele powinny trwać średnio 5-10 minut, dłuższe będą uszkadzać skórę i prowadzić do tzw. maceracji.
- Wystarczy kąpiel raz dziennie.
- Woda w odczuciach – ciepła, ale nie gorąca (34-37 stopni).
- Do mycia należy użyć łagodnego preparatu emoliencyjnego, który stworzy ochronną powłokę, wzmocni skórę, zmiękczy i zatrzyma w naskórku wodę, co też istotne, zminimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.
- W celu oczyszczenia twarzy objętej AZS, lepiej jest zastosować olejek do mycia lub inny specjalistyczny produkt.
- Do skóry głowy dotkniętej AZS, czyli zmianami zapalnymi i problemem nadmiernego łuszczenia się, potrzeba delikatnego oczyszczenia odpowiednim szamponem, który nie naruszy bariery ochronnej.
Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji AZS – zestaw Atopicin
Wysokiej jakości zestaw Atopicin powstał z myślą o potrzebach skóry atopowej o kompleksowym działaniu.
Jeżeli zastanawiasz się, co wybrać na atopowe zapalenie skóry, to w zestawie Atopicin masz produkty do twarzy, do mycia i do ciała.
Zestaw do twarzy:
- Hydrofilowy olejek myjący (demakijaż) do twarzy dla osób z atopową skórą Atopicin – ma w sobie np. olej arganowy, śliwkowy czy jojoba, dlatego w subtelny, ale skuteczny sposób usuwa wszelkie zanieczyszczenia z twarzy, dodatkowo zatrzymując w skórze wodę.
- Emoliencyjny krem na dzień Atopicin – znajdziesz w nim mleczko pszczele, pantenol i masło shea. Ten świetny krem na atopowe zapalenie skóry szybko wzmacnia barierę ochronną.
- Emoliencyjny krem na noc Atopicin – zawiera ekstrakt z kasztanowca, z nasion winogron i z nagietka. Na atopowe zapalenie skóry krem emoliencyjny silnie regeneruje naskórek, przywracając mu zdrowy wygląd.
- Emoliencyjny krem pod oczy Atopicin ze skwalanem roślinnym, ekstraktem z arniki górskiej, witaminą A i C szybko koi podrażnienia, nawilża oraz natłuszcza przesuszoną skórę, dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo.
Zestaw do mycia:
- Kojący balsam do mycia Atopicin – z mocznikiem, olejkiem ze słodkich migdałów oraz kwasem mlekowym, precyzyjnie myje, ale też odżywia i natłuszcza, niwelując ogniska zapalne.
- Szampon emoliencyjny Atopicin – z witaminą E, alantoiną oraz ekstraktem z aloesu koi wrażliwą skórę głowy, delikatnie oczyszcza i nawilża, zapobiegając swędzeniu czy łuszczeniu. Co istotne produkt redukuje uczucie swędzenia.
- W ten zestaw do mycia wchodzi również przedstawiony w zestawie do twarzy hydrofilowy olejek myjący (demakijaż) do twarzy dla osób z atopową skórą Atopicin.
Zestaw do ciała:
- Natłuszczający balsam do ciała Atopicin – znajdziesz w nim palmitynian tripeptydu-8, mocznik, olej z czarnuszki, dlatego zapewnia uczucie natłuszczonej i nawilżonej skóry. Produkt skutecznie chroni naskórek przed przesuszeniem oraz podrażnieniem, ma lekką formułę i szybko się wchłania.
- W ten zestaw do ciała wchodzi również przedstawiony w innym zestawie balsam do mycia Atopicin.
- Mazidło emoliencyjne do ciała Atopicin – bazuje na oleju z awokado, oleju lnianym i oleju z wiesiołka. Dzięki tym innym cennym składnikom ta lekka maść na AZS przynosi natychmiastową ulgę, bo silnie natłuszcza bardzo suchą, a nawet łuszczącą się skórę, po czym odbudowuje płaszcz hydrolipidowy.
- W ten zestaw do ciała wchodzi również przedstawiony w innym zestawie szampon emoliencyjny do skóry atopowej Atopicin.

Sprawdź, jak skuteczne są dermokosmetyki Atopicin – Kliknij.
Historie osób, które zaufały ATOPICIN
Poniżej przedstawiamy opinie klientów, stosujących kosmetyki do pielęgnacji AZS z firmy Atopicin, co świadczy o wiarygodności i skuteczności tego zestawu:
Natalia:
Aleksandra:
(sprawdź więcej recenzji na naszym kanale na Youtube)
Dermatologicznie przetestowane – bezpieczeństwo i skuteczność
Dermokosmetyki Atopicin są przeznaczone do pielęgnacji ciała objętego AZS i są po niezależnych badaniach dermatologicznych, które potwierdzają efektywność ich działania, ale też bezpieczeństwo w stosowaniu. Te produkty mają skrupulatnie dobrane składniki aktywne, powstały przy ścisłej współpracy z dermatologami oraz innymi specjalistami. Można ich używać do długofalowej pielęgnacji.
Podsumowanie
AZS jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, wymagającą odpowiedniego traktowania. Na szczęście istnieją wysokiej jakości dermokosmetyki, więc zmiany można skutecznie kontrolować. Najlepszym rozwiązaniem jest świadoma pielęgnacja, przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów. Okazuje się, że skóra dotknięta AZS również może być w dobrej kondycji.
Bibliografia
1. Vandenplas Y.: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases.[w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker WA. Karger, Basel 2004, 1- 25.
2. Fluhr J.W., Pfisterer S., Gloor M.: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr. Dermatol. 2000; 17: 436–439.
3. Atopicin, Atopowe zapalenie skóry (AZS); https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/.
4. Vandenplas Y.: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker WA. Karger, Basel 2004, 1-252.
5. Akdis C. A., Akdis M., Bieber T., et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 20063.