ŁZS – jak się z nim uporać?
Pytanie:
|
Odpowiedź:
|
Jak wygląda leczenie ŁZS?
|
W pierwszym etapie leczenia konieczne jest usunięcie zalegającej łuski na skórze głowy, a to właśnie pozwoli zmniejszyć swędzenie i wypadanie włosów, poza tym ułatwi wnikanie w skórę substancji leczniczych i odżywczych. W ten sposób poprawi się też kondycja naskórka. Do złuszczania należy używać łagodnych produktów, które nie zaogniają dodatkowo zmian. Biorąc pod uwagę, że środki przeciwgrzybicze i złuszczające naruszają płaszcz lipidowy skóry, konieczne jest też odpowiednie nawilżenie. Znów trzeba podkreślić, że taki produkt musi być delikatny i nieobciążający. Wybieraj więc kosmetyki ze składnikami pochodzenia naturalnego, które regulują wydzielanie sebum. Jeżeli odbudujesz płaszcz lipidowy, drobne ranki i podrażnienia szybko znikną, Twoja skóra będzie mogła się lepiej bronić przed drobnoustrojami.
|
Czy istnieje terapia, która umożliwia całkowite wyleczenie?
|
Niestety nie ma opracowanej terapii, która doprowadziłaby do całkowitego wyleczenia ŁZS skóry głowy. Choroba ma nawrotowy przebieg, często nasila się w okresie jesienno-zimowym.
|
Łojotokowe zapalenie skóry – charakterystyka
ŁZS głowy, choć jest chorobą przewlekłą, nie można się nią zarazić. Ma jednak swoje okresy remisji i nawrotów, dlatego tak istotny jest regularny kontakt z dermatologiem. Ta dermatoza jest też związana z nadmiernym rozrostem drożdżopodobnych grzybów – malassezia furfur, które w sprzyjających im warunkach, zaczynają niebezpiecznie się namnażać, stąd stany zapalne i inne przykre objawy tej dermatozy. Trzeba podkreślić, że jak dotąd nie znaleziono jeszcze przyczyny tej choroby, działa się zatem objawowo, a więc zabija grzyby, łagodzi stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych. Cierpiący na ŁZS głowy mogą, z czasem, zauważyć u siebie również objawy łysienia, ma to jednak parę przyczyn. Czytaj więcej o objawach: https://seborh.pl/lzs-objawy-choroby/
Żeby ograniczyć zmiany skórne oraz wypadanie włosów, konieczne jest:
- właściwe leczenie,
- delikatne obchodzenie się z włosami – szkodzić im będzie gorący nawiew suszarki, agresywne kosmetyki myjące, urządzenia do stylizacji na gorąco, kosmetyki do utrwalania fryzury,
- odpowiednia pielęgnacja profesjonalnymi dermokosmetykami,
- specjalne trychologiczne zabiegi,
- dobra dieta.
.jpg)
Specjaliści zalecają kontrolowanie choroby poprzez profilaktyczne stosowanie produktów przeciwgrzybiczych. Warto zastosować szampon na wypadanie włosów przy łojotoku, ale też inne kosmetyki, które zostają na skórze i włosach dłużej. Profesjonaliści podkreślają też znaczenie odpowiedniej pielęgnacji, która pomaga skórze głowy odzyskać i utrzymać równowagę. Można to osiągnąć za pomocą dermokosmetyków, posiadających m.in. właściwości keratolityczne, delikatnie nawilżające oraz hamujące rozwój grzybów – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Zlikwiduj wszystkie objawy ŁZS – zastosuj zestaw Seborh
.png)
.png)
- Szampon Seborh – z glinką biała, siarczkiem selenu i mleczkiem pszczelim szybko niszczy grzyby, zmiękcza oraz usuwa zrogowaciały naskórek, łuski i łój. Produkt również złuszcza martwy naskórek i likwiduje swędzenie, co istotne regeneruje skórę, wspierając zakotwiczenie cebulek.
- Emulsja Seborh – znajdziesz w niej takie składniki, jak np. pirokton olaminy, NMF czy olej konopny, dlatego niweluje stany zapalne, koi oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Emulsja widocznie zmiękcza skórę głowy i ją wygładza.
- Płyn Seborh – zawiera bogactwo kwasów oraz ekstraktów, m.in. ma w sobie ekstrakt z miłorzębu, kwas jabłkowy i glukonolakton. Preparat świetnie goi, jak również regeneruje skórę, dodatkowo, wzmacnia naczynka i wspomaga mikrokrążenie.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, jak wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry?
Sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku może nie wystarczyć, ponieważ ma zbyt krótki kontakt ze skórą. W pierwszej kolejności skontaktuj się z dermatologiem i rozpocznij odpowiednie leczenie. Nie bez znaczenia jest oczywiście właściwa pielęgnacja, która pozwoli zakotwiczyć cebulki i wzmocnić włosy – których przerzedzenie, a także wygląd, jest zależny od stanu skóry głowy. Warto wybrać profesjonalne dermokosmetyki w zestawie, bogate w emoliencyjne składniki: kwasy, ekstrakty czy wyciągi. Tylko takie wielotorowe działanie pozwala szybko i skutecznie zapanować nad przykrymi objawami atopowego zapalenia skóry.
Podsumowanie
AZS jest chorobą przewlekłą, wymagającą regularnego kontaktu z lekarzem specjalistą. Ponadto niezbędna okazuje się właściwie prowadzona pielęgnacja. Postępując w ten sposób, można zatrzymać przykre zmiany, zregenerować skórę i cieszyć się dobrą kondycją włosów.