Obaj – zamieszkali od lat w Kanadzie (K. Głaz od 1968, A. Hałasa od 1972) – autorzy, przekazali do chełmskiej kolekcji sztuki współczesnej dar na miarę królewską. Głaz (to już trzeci z kolei dar artysty dla Chełma)) przesłał tekę zawierającą 50 gwaszy, na którą złożyły się dwa cykle datowane na 1969 rok: „Indian Greetings” (30 prac) oraz „Actinolite – transpozycja pejzażu” (20 prac) . Każdy z serii przekazanych utworów, ukazujac autora jako wrażliwego kolorystę, rozpisuje na wiele sekwencji pierwsze wrażenia twórcy z pobytu w nowej ojczyźnie. „Indian Greetings” to przełożenie na język obrazu emocji i przeżyć związanych z wizytą w rezerwacie Indian w Caughnawaga w pobliżu Montrealu oraz spotkania z wodzem Poking Fire, który poruszył dogłębnie autora, przemawiając w jego ojczystym (polskim) języku. „Actinolite – transpozycja pejzażu” zawiera impresje krajobrazowe, jakich Głaz doświadczył podczas pobytu w malowniczej miejscowości Actinolite w pobliżu Ottawy. Obie serie malarskie, redukując postrzegany świat do najprostszych znaków-symboli, ewokują nastrój tajemnicy, aurę kontemplacji, stają się projekcją duchowych przeżyć artysty.
Alfred Hałasa – jeden z najwybitniejszych projektantów w skali globalnej, autor plakatów, absolwent krakowskiej ASP, która nadała mu w 2014 roku tytuł Doktora Honoris Causa, przekazał do chełmskich zbiorów 180 afiszy – graficznych opracowań w technice sitodruku. Prace te, powstałe na przestrzeni lat 1985-2017, pokazują nam dzieło utalentowanego wirtuoza formy, który posiadł dogłębnie zasady, jakimi rządzi się sztuka reklamy wizualnej. Jego prace wyróżnia sugestywny kolor, który zadziwia odwagą zestawień, trafna metafora, umiejętność wykorzystywania cytatów ze świata otaczającego, jak i tych natury abstrakcyjnej. Autor chętnie wykorzystuje fotografię, zna zasady jakimi rządził się op-art, sięga po formy-symbole, które dopowiadają i akcentują przesłanie. Swoje dzieło dedykuje głównie tematyce kulturalnej, wystawienniczej, politycznej, a także natury komemoracyjnej. Nad całością tych o wyjątkowej urodzie dzieł, rozprzestrzenia się duchowość o patriotycznym rysie, przywiązanie do tradycji, z której artysta wyrósł i która go ukształtowała.
Wystawa łącząca dzieła dwóch wybitnych Polaków, którym przyszło realizować swój talent daleko od kraju, przedstawia autorów o odmiennym emploi i temperamencie artystycznym. Stąd zrodziła się sugestia pokazania ich dzieł w dwóch różnych przestrzeniach wystawienniczych o wspólnym ciągu komunikacyjnym. Obie części pokazu to prezentacja sztuki o najwyższym kwalitecie artystycznym.
Wystawa trwać będzie do 31 stycznia 2018 roku.
Napisz komentarz
Komentarze