Na ponad 4 miliony złotych szacowany jest kolejny projekt miasta, o którego współfinansowanie Chełm stara się ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o zwiększenie atrakcyjności podziemi kredowych i udostępnienie dla zwiedzających znajdujących się pod placem Łuczkowskiego piwnic nieistniejącego już ratusza miejskiego oraz XVIII wiecznej kamienicy ówczesnego starosty chełmskiego.
- W samych piwnicach prace prowadzone były kilka lat temu, w ramach budowy wizjera i montażu makiety. Teraz mogłyby się stać częścią podziemnej trasy turystycznej pokazując kolejny fragment historii Chełma. Piwnice są dość obszerne i mogłaby tam powstać dodatkowa wystawa uatrakcyjniająca zwiedzanie miasta i poznawanie jego przeszłości – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz.
Aby pozostałości dawnego ratusza mogłyby być udostępniane zwiedzającym konieczne będzie wybudowanie korytarza łączącego je z obecnie istniejącą kredową trasą podziemną. Miejski projekt przewiduje także dodatkowe prace przystosowujące piwnice do ruchu turystycznego oraz wykonanie niezbędnych wentylacji i oświetlenia.
Drugim z elementów projektu jest budowa nowej kamieniczki na rogu pl. Łuczkowskiego i ulicy Przechodniej. Obecnie znajduje się tam, nieczynny od wielu lat, pawilon wyjściowo-ewakuacyjny z podziemi kredowych. W miejscu mało estetycznie wyglądającej dziś konstrukcji stanąć miałby budynek nawiązujący do wcześniej istniejącego w tym miejscu obiektu znanego z fotografii. W jego wnętrzu o powierzchni około 100 mkw znaleźć mogłaby się przestrzeń pod np. działalność handlowo-informacyjną lub wystawową. Prace objąć miałyby także sam plac Łuczkowskiego. Miasto bierze pod uwagę remont repliki dawnej studni miejskiej, która wraz z udostępnieniem znajdujących się pod nią zabytkowych piwnic spełniałaby funkcję wentylacyjną. Projekt przewiduje również przebudowę oświetlenia placu w obrębie piwnic, oświetlenie efektowe, ustawienie małej architektury w postaci ławek, koszy na odpadki, hubów ładowania smartfonów, stojaków na rowery itp., uporządkowanie reklam oraz budowę monitoringu wideo placu. Nie ulega także wątpliwości, iż prace w obrębie dawnego chełmskiego rynku objęte byłyby nadzorami archeologicznymi, a tym samym szansą na dodatkowe badania i kolejne odkrycia.
- Mamy gotową dokumentację techniczną, a wniosek o dofinansowanie został już złożony. Jeśli uda się pozyskać środki na ten projekt pokażemy kolejną atrakcję turystyczną miasta. Zmieni się także estetyka placu, który zyska nową aranżację i pozbędzie się szpecącego go budynku przy ul. Przechodniej – dodaje Agata Fisz.
To jednak nie koniec miejskich planów dotyczących placu Łuczkowskiego. Władze Chełma widzą potrzebę modernizacji części nawierzchni placu, szczególnie w miejscach gdzie woda podmywa ułożoną tam kostkę granitową. Pod uwagę brane jest również zagospodarowaniem przyległych do placu ulic i skwerków. Niewykluczone, że nowy wygląd zyskać mogłyby także kolejne kamienice – podobnie jak odrestaurowane i podświetlone niedawno budynki na rogu ul. Lubelskiej i po dawnej przychodni na pl. Łuczkowskiego, choć w tym przypadku miasto może podejmować prace tylko na nieruchomościach stanowiących jego własność.
- Będziemy starali się o pozyskiwanie środków na kolejne działania. Oczywiście wszystkiego nie uda się wykonać w jednym roku, ale sukcesywnie prowadzona rewitalizacja może coraz bardziej pozytywnie zmienić wizerunek centrum naszego miasta. Tym bardziej, że rewitalizacji wymaga już także deptak na Lwowskiej. – przekonuje Prezydent Chełma.
Napisz komentarz
Komentarze