Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

7. miejsce Chełma w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów.

Związek Powiatów Polskich przedstawił zwycięzców Ogólnopolskiego Ranking Gmin i Powiatów 2017. Chełm znalazł się na 7. miejscu w kategorii miast na prawach powiatu.
7. miejsce Chełma w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów.

Wśród gmin wiejskich na 6. miejscu znalazła się gmina Ruda Huta. W rankingu Związku, najlepsze samorządy typowane są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. I tak, kolejno w tych kategoriach zwycięzcami są powiaty augustowski, jędrzejowski, kartuski, kielecki, miasto Rzeszów oraz gminy Bolesławiec i Chełmiec. Lider rankingu w swej grupie otrzymuje dodatkowo honorowy tytuł: 'Dobry Polski Samorząd”. 

Opracowując ranking, eksperci ZPP biorą pod uwagę wiele kryteriów, ujętych w dziesięciu grupach tematycznych:
 
• działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
• rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
• rozwój społeczeństwa informacyjnego;
• rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
• promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
• wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
• promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
• współpraca krajowa i międzynarodowa;
• działania promocyjne.

Jak pisze sam Związek Powiatów Polskich o swym zestawieniu, „kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań”.

Ranking ZPP wyróżnia się tym, że jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło - przez cały rok. Jego uczestnikami są całe wspólnoty samorządowe i lokalne. Mieszkańcy mogą bowiem wpłynąć na miejsce w rankingu swojego samorządu, zgłaszając zrealizowane przez nich prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru czy biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ups 16.01.2018 23:38
Dobrze, że nie brali pod uwagę porządku i czystości w mieście bo zabrakło by dla nas miejsca na liście.

i tyle 16.01.2018 21:08
VII miejsce na dziesięć miast...

cyt 17.01.2018 13:18
Może nie na dziesięć, ale ranking obejmuje zaledwie połowę miast na prawach powiatu. Zabawne są także kryteria i sposób przekazywania danych do rankingu - samorząd wysyła w zasadzie co chce. Wyniki w żaden sposób nie są porównywalne. Szanowni redaktorzy, jeśli zadacie sobie nieco trudu, dowiecie się, że np. Lublin nie podał informacji o pozyskanych środkach z UE, a otrzymał ich naprawdę dużo. W rezultacie zajmuje jakąś odległą pozycję. Takie przykłady można mnożyć.

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test