Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące finansowania oświaty wynikające z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela. – Dementujemy nieprawdziwe informacje jakoby nie było pieniędzy na podwyżki. Została przyjęta ustawa budżetowa, która przewiduje 5% od 1 kwietnia; 1mld 200 mln zł – powiększona kwota bazowa, dlatego że do tej kwoty bazowej wprowadziliśmy 120 mln z tzw. dodatku mieszkaniowego i na zagospodarowanie, które nie były wypłacane w samorządach; od 1 stycznia 2019 roku kolejne 5% i w 2020 roku kolejne 5%. Prognozowany jest wzrost wynagrodzeń w gospodarce w ciągu najbliższych 3 lat o 15,9% – w systemie edukacji o 15,8% – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.
Wiele miejsca podczas spotkania poświęcono zmianom systemowym i funkcjonowania szkolnictwa zawodowego. – W najbliższym czasie pokażemy nowoczesny system nauczania. Widać eksplozję klas patronackich. Zmieniamy egzamin branżowy. W 90% będzie praktyczny. Będą w nim brali udział pracodawcy – zaznaczyła minister Zalewska. Wojewoda Przemysław Czarnek poinformował o podejmowanych działaniach mających na celu promocję kształcenia branżowego. – Na jutro mamy zaplanowane spotkanie z pracodawcami i przedstawicielami spółek skarbu państwa poświęcone promocji szkolnictwa zawodowego w województwie lubelskim. Chcemy zmienić wyraźnie tę tendencję, która jest w województwie lubelskim. Nie może być tak że ponad 50% naszych dzieci uczy się w liceach ogólnokształcących a tylko 11% w szkołach branżowych. To musi być odwrócone, szkolnictwo branżowe musi być popularyzowane – zaznaczył wojewoda.
Minister Zalewska odniosła się również do kwestii tzw. ciężkich tornistrów. W myśl zmian związanych z reformą to na szkole będzie spoczywał obowiązek zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do przechowywania książek i potrzebnych materiałów. Ma to na celu fizyczne odciążenie uczniów, których plecaki są często zbyt ciężkie.
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Jedną z głównych zmian uwzględnionych w kwocie subwencji na 2018 r. będzie podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5% od 1 kwietnia 2018 r. (oraz dodatkowe zwiększenie kwoty bazowej dla nauczycieli, tj. o 0,35 pp. ponad poziom 5% podwyżki w związku z likwidacją dodatku mieszkaniowego).
W algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniono zmiany służące poprawie jakości kształcenia szkół dla dorosłych (dot. liceów ogólnokształcących i szkół policealnych) poprzez wprowadzenie nowego sposobu finansowania tych szkół – wprowadzenie subwencji w części za uczestnictwo w zajęciach, a w części za zdany egzamin. Wprowadzono zróżnicowanie wag algorytmu ze względu na kosztochłonność kształcenia w zawodach, tj. wyodrębniono 4 nowe wagi ze zróżnicowaniem ze względu na koszt kształcenia w zawodach w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe (z wyłączeniem szkół policealnych).
Napisz komentarz
Komentarze