W przypadku Chełma, na liście jest jeszcze Pomnik Braterstwa Broni i Wdzięczności 1944-1964. Pierwotnie znajdował się na placu Gdańskim, skąd w 1991 roku, został przeniesiony. Teraz znajduje się na Cmentarzu wojennym jeńców sowieckich w lesie Borek. Pomnik przedstawia dwie blaszane postacie żołnierzy. Przez wiele lat pomnik uchodził za symbol braterstwa polsko-sowieckiego i odbywały się przy nim różne miejskie uroczystości. Dwóch żołnierzy żartobliwie nazywano nawet „Bolkiem i Lolkiem”.
Listę obiektów naruszających postanowienia ustawy dekomunizacyjnej podał Urząd Wojewódzki w Lublinie. Samorządy mają czas, aby uporać się z tym problemem do końca marca. Na liście wojewody, w powiecie chełmskim znajdują się 4 obiekty.
Na terenie gminy Dorohusk wskazano tablicę, umieszczoną w Berdyszczu. Upamiętnia ona miejsce, gdzie oddziały Armii Wojska Polskiego, sforsowały Bug, wyzwalając pierwszy skrawek polskiej ziemi. Tablica ma zostać usunięta. Na terenie gminy Dorohusk, znajdują się jeszcze dwa obiekty, które budzą wątpliwości, co do genezy ich powstania. Samorząd wystąpi z zapytaniem do IPN w celu wyjaśnienia sprawy.
W Dubience stoi słynny czołg, model T-34. Pomnik zostanie, pojawi się jedynie nowa tablica informacyjna. Usunięta ma być jednak tablica upamiętniająca utrwalenie władzy ludowej i działalność ORMO. Wisi na budynku Urzędu Gminy w Dubience.
Napisz komentarz
Komentarze