Naukobus to, mówiąc w skrócie, 15 mobilnych stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkół i pokazują poszczególne zjawiska fizyczne, chemiczne, biologiczne, w bardzo atrakcyjny sposób. Projekt Naukobusa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje wspólnie z Centrum Nauki Kopernik
Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a nasi edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu. Nauczycieli natomiast zaprosimy na warsztaty „Eksponaty i eksperymenty”, które inspirują do wykorzystania potencjału eksponatów w nauczaniu.
Naukobus to jednak nie tylko wystawa, ale także edukatorzy i badacze. Ci ostatni sprawdzają, jakie eksponaty i warsztaty najlepiej przyczyniają się do rozwoju kapitału naukowego.
Naukobus przyjedzie do Chełma 25 marca. Można będzie go zwiedzić dzień później - 26 oraz 27 marca. W ciągu dnia, skorzystają z niego dzieci z 'Trójki', a popołudniu - od 15:00 - wystawa będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Oczywiście bezpłatnie.
Mówi Bożena Koniczuk - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.
Napisz komentarz
Komentarze