Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Plac dworcowy dostanie imię oficera AK - Zygmunta Rumela ps. 'Mały'

„Był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem” – pisał po jego śmierci Jarosław Iwaszkiewicz.
Plac dworcowy dostanie imię oficera AK - Zygmunta Rumela ps. 'Mały'

Autor: foto/kresy

Plac przy dworcu głównym PKP w Chełmie, będzie miał swojego patrona. Zostanie nim oficer Armii Krajowej - Zygmunt Rumel. Z inicjatywą nazwania placu jego imieniem, wystąpiła grupa chełmskich radnych. Głos w tej sprawie, na ostatniej sesji Rady Miasta zabierał Krzysztof Głaz:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zygmunt Rumel - pseudonim 'Mały' - zginął w 1943 roku, koło wsi Kustycze na Wołyniu. Stał na czele polskiej delegacji, mającej na celu zahamowanie rzezi wołyńskiej. Jego postać występuje też w głośnym filmie 'Wołyń', Wojciecha Smarzowskiego.

Był absolwentem słynnego Liceum Krzemienieckiego, zwanego Atenami Wołyńskimi. Pasjonował się poezją i sportem. W utworach Rumla dominował pejzaż rodzinny, historia, tradycja, kosmos, wieczność i przeżycia lirycznego "ja". Rumel należał do Pokolenia Kolumbów. Od pierwszych dni wojny angażował się w działalność konspiracyjną. Jako komendant Batalionów Chłopskich na Wołyniu organizował oddziały partyzanckie i samoobronę w czasie nasilających się rzezi dokonywanych przez UPA na ludności polskiej. Z ramienia polskiego rządu próbował pertraktować z banderowcami, by zaprzestać mordom. Razem ze swoim adiutantem Krzysztofem Markiewiczem został brutalnie zamordowany. Według zachowanych przekazów przez rozerwanie końmi. Następnego dnia zaczęło się apogeum rzezi wołyńskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test