Zadaniem konkursowym jest napisanie i zgłoszenie niebeletrystycznych tekstów rozwijających trzy następujące zagadnienia:
- Co to jest historia, jakie są podstawowe typy źródeł historycznych, czym zajmuje się historyk?
- Jak kształtowały się granice Polski od Mieszka I po rok 1945? – przyczyny i skutki zmian terytorium.
- Kto ty jesteś? – język, godło, barwy narodowe, hymn, polski kod kulturowy.
Uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy prace, po jednej z każdego zakresu tematycznego.
Tytuł konkursu, „40 Pokoleń” nawiązuje do faktu, że na 1000-letnie dzieje Polski złożyło się życie tylu właśnie generacji. Posługiwanie się kategorią pokolenia pomaga wyjaśnić dzieciom, czym jest ciągłość historyczna i jakie elementy symbolizują przynależność do wspólnoty. Teksty, które trafią do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6–9 lat), przygotują je do poznawania skomplikowanych dziejów naszego kraju. Książeczki powinny nieść treści poznawcze zgodne z prawdą historyczną i zarazem podawać je w atrakcyjnej, niebanalnej formie.
Co było nośnikiem pamięci, zanim wynaleziono komputery? Jakie adresy widniały na listach wysyłanych do Polski 80, 180 czy 800 lat temu? Gdy grają hymn narodowy, dlaczego stajemy na baczność? – to pytania, które stawiają dzieci. Na te i podobne zagadnienia powinny znaleźć odpowiedzi w nadsyłanych publikacjach.
Konkurs ma charakter otwarty ‒ może w nim wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybrany jeden zwycięzca w każdym z trzech obszarów tematycznych.
Na autorów czekają 3 nagrody po 7000 złotych każda.
Termin nadsyłania prac upływa 7 września 2018 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 3 grudnia 2018 roku.
Wydruk w jednym egzemplarzu wraz z jego wersją elektroniczną na nośniku (w formacie edytowalnym: doc, docx, rtf lub odt) oraz Kartę Zgłoszeniową należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres:
Muzeum Historii Polski
ul. Mokotowska 33/35
00-560 Warszawa
z dopiskiem: Konkurs „40 Pokoleń”
Szczegółowe informacje (regulamin, kwestionariusz zgłoszenia do konkursu) znaleźć można na stronie internetowej www.muzhp.pl.
Organizator: Muzeum Historii Polski.
Patronat: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, portal dzieje.pl, portal historia.org.pl.
Napisz komentarz
Komentarze