Na ustalenie prawa do świadczenia 'Dobry start” oraz jego wypłatę samorządy będą miały dwa miesiące. Od 1 lipca do urzędów gmin i miast będą trafiać pierwsze wnioski.
Zgodnie z rządowym programem rodzice będą raz w roku otrzymywać na uczące się dziecko 300 zł wyprawki. Świadczenie 'Dobry Start' przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia, bądź do 24 roku życia na dzieci niepełnosprawne uczące się. Wsparcie finansowe przysługuje niezależnie od dochodu, jednak trzeba o nie wystąpić składając wypełniony wniosek.
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+" – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia droga tradycyjną (papierową).
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, które wychowują się w 3 mln 400 tys. rodzin. Roczny koszt realizacji świadczenia wyniesie 1 mld 400 tys. złotych
Ilu uczniów z Chełma może dostać pieniądze na wyprawkę 1 września?
W Wydziale Oświaty UM w Chełmie udało nam się ustalić, że w chełmskich szkołach publicznych i niepublicznych uczy się obecnie 10376 uczniów, jednak są wśród nich także osoby z innych gmin i powiatów. Dokładne dane będą dostępne pod koniec sierpnia, gdyż wtedy zakończy się rekrutacja do szkół.
Napisz komentarz
Komentarze