Jak zapewnia Beata Wójcik z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Chełmie, opłata będzie pobierana tylko, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu powyżej pięciu godzin. Tak wynika z rządowej ustawy.
Od 1 stycznia 2018 r., pobierane od rodziców kwoty za pobyt i wyżywienie dzieci w przedszkolu stanowią nieopodatkowane należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym.
Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, która obowiązuje od nowego roku, opłaty za przedszkole stanowią nieopodatkowane należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym (art. 52 ust. 15). Do tej pory traktowane były jako należności cywilnoprawne. Jak stwierdziło Ministerstwo Edukacji Narodowej w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej - od 1 stycznia 2018 r. nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.
Obecnie w Chełmie funkcjonuje 11 przedszkoli publicznych. W bieżącym roku szkolnym uczy się w nich 1443 dzieci. Po wakacjach w Chełmie przybędzie jeden oddział w Przedszkolu nr 13, dlatego łącznie w placówkach publicznych będzie się uczyć 1465 dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze