Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pamięci chełmskiej „Emilii Plater”

27 czerwca zmarła Felicja Łabędzka z domu Michalska. Była żołnierzem Armii Krajowej. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pamięci chełmskiej „Emilii Plater”

27 czerwca odeszła od nas niespodziewanie Felicja Łabędzka z domu Michalska. Pochowana została w pięć dni później w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie.

Urodziła się 19 marca 1926 r. we wsi Stanisławówka ówczesnego pow. hrubieszowskiego w rodzinie włościańskiej. Dzieciństwo spędziła z rodzicami w kol. Mościska pow. chełmskiego. Nauki początkowo pobierała w szkołach powszechnych w Stanisławówce i Dubience.

W okresie 1 lipca 1941 r. – 22 lipca 1944 r. (łącznie lat 3 miesięcy 1) była żołnierzem o ps. „Emilia Plater” w placówce Dorohusk rejonu II. obwodu i Inspektoratu Rejonowego Chełm Okręgu Lublin (Związku Walki Zbrojnej –) Armii Krajowej, związanym przydziałem organizacyjnym z oddziałem partyzanckim ppor. Stanisława Witamborskiego ps. „Mały” – współdziałającym ze Zgrupowaniem „Gromada” 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK (jej dom rodzinny w kol. Mościska stanowił punkt kontaktowy), z funkcją łączniczki między komendantem rejonu Tadeuszem Nowickim ps. „Cheber” a jego zastępcą Janem Kowalskim ps. „Bicz”. W r. 1943 przeszła ponadto szkolenie na sanitariuszkę pod kierownictwem Stanisławy Ostrowskiej ps. „Krzysia”.

W latach 1944-1946 uczęszczała do Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego – następnie do Liceum Przyrodniczego dla Dorosłych w Chełmie o ustroju semestralnym, gdzie złożyła egzamin dojrzałości w 1947 r.

W 1948 r. wyjechała do rodziny w Gdańsku i tam podjęła pracę zawodową w charakterze księgowej w „Dalmorze”. W kwietniu 1950 r. wyszła za mąż i w rok później urodziła córkę. We wrześniu 1951 r. przeniosła się z rodziną do Leśnej Podlaskiej, gdzie jej śp. mąż podjął pracę jako nauczyciel miejscowego Liceum Pedagogicznego. W sierpniu 1953 r. zamieszkali w Chełmie z racji zatrudnienia męża w tutejszym Liceum Pedagogicznym. Ona sama od 1951 r. nie pracowała, gdyż zajmowała się wychowaniem trojga dzieci. W październiku 1955 r. podjęła pracę w księgowości wspomnianego Liceum Pedagogicznego, a po jego likwidacji w 1970 r. kontynuowała ją w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie na stanowisku głównej księgowej – do przejścia na emeryturę w październiku 1990 r., choć w niepełnym wymiarze zatrudniona tam była jeszcze przez kolejne dwa lata.

Od 1992 r. była członkiem zwyczajnym-kombatantem Koła Chełm Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2001 r. otrzymała nominację na stopień wojskowy podporucznika, w 2014 r. zaś legitymację członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Od początku przynależności aktywnie partycypowała w pracach władz Koła. Do końca z zaangażowaniem pełniła społecznie funkcję Sekretarza Komisji Rewizyjnej. Występowała w składach delegacji lokalnego środowiska Armii Krajowej – Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w trakcie uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym, obchodów świąt państwowych i narodowych, rocznicowych i jubileuszowych, pochówkach zasłużonych żołnierzy-weteranów oraz kombatanckich uroczystości środowiskowych z udziałem m.in. młodzieży z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. Ks. Stanisława Staszica w Chełmie. 

Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Krzyżem Armii Krajowej (1994) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test