W regionie mamy jeszcze wiele pamiątek po minionych czasach. Przy niektórych przypadkach, swój głos w dyskusji musi dołożyć IPN, jako głos doradczy. I choć w Chełmie nie znajdziemy już raczej żadnych nazw bezpośrednio odwołujących się do komunizmu - bo zostały one zmienione na początku lat 90, To z pewnością można wskazać kilka nawiązań. Przykładem może służyć jedna z ważniejszych tras w Chełmie, czyli 1 Armii Wojska Polskiego. Ta jednostka została utworzona w 1944 roku, a w jej skład weszli m. in. żołnierze 1 Armii Polskiej w ZSRR.
W regionie jest jednak więcej przykładów: np. ulica Okrzei w Krasnymstawie. To właśnie w tym przypadku interweniował swego czasu IPN. Stefan Okrzeja był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej jeszcze przed I Wojną Światową, ale jego wizerunek chętnie wykorzystywały władze komunistyczne.
Przykładów jest więcej: 22 Lipca, czyli dzień ogłoszenia manifestu PKWN w Chełmie - taką ulicę można znaleźć do dzisiaj np. w Rejowcu Fabrycznym (na zdjęciu). Są też jednak takie relikty, jak ulica Gagarina - tą znajdziemy jeszcze do dzisiaj w Rejowcu.
Napisz komentarz
Komentarze