We wtorek 24 lipca w Lublinie podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy samorządów Województwa Lubelskiego, dążącej do powołanie instytucjonalnej formy współpracy oraz realizację działań integrujących samorządy. List podpisali Prezydenci Chełma, Białej Podlaskiej, Zamościa, Puław i Marszałek Województwa Lubelskiego – jest to kolejny krok do realizacji opisanego poniżej przedsięwzięcia.
Oświetlenie uliczne w technologii LED, autobusy elektryczne, termomodernizacje budynków, wymiana kotłów centralnego ogrzewania by zmniejszać zanieczyszczenie powietrza – to tylko cześć założeń do nowych projektów unijnych Chełma.
Centrum Kompetencji Miejskich, tak brzmi robocza jeszcze nazwa nowego stowarzyszenia, które powstać może z inicjatywy samorządów. W skład organizacji wschodzić mają miasta prezydenckie województwa lubelskiego: Chełm, Biała Podlaska, Zamość i Puławy oraz gminy wschodzące w skład ich obszarów funkcjonalnych. W przypadku Chełma oznacza to Gminę Chełm i Gminę Kamień. Stowarzyszenie tworzone ma być w ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
O szczegółach projektu i o tym na co można przeznaczyć dodatkowe pieniądze, mówi prezydent Chełma - Agata Fisz
- Odbyło się już szereg spotkań, podczas których omawiany był ten pomysł, w tym także podczas spotkań prezydentów w Chełmie – mówi Marcin Grel dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą chełmskiego urzędu miasta – Na chwilę obecną trwają ustalenia co do dokładnego zakresu działania stowarzyszenia, kwestii formalnych i organizacyjnych.
Jak mówią chełmscy urzędnicy utworzenie międzysamorządowej organizacji będzie miało na celu realizację polityki miejskiej, a mówiąc wprost, umożliwić ma pozyskanie dodatkowego finansowania inwestycji dla miast subregionalnych. Pomysł ten zyskał już przychylność Komisji Europejskiej, a w ramach tylko obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej do miast subregionalnych trafić może dodatkowo nawet 93 miliony złotych. Znaczną część z tej puli pozyskać chce Chełm.
- Według wstępnych założeń, środki te będzie można przeznaczyć m.in. na rozwój systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego, a więc na przykład na zakup autobusów elektrycznych, budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy budowę kolejnych ścieżek rowerowych. Chcielibyśmy również wdrożyć następne elementy polityki antysmogowej, w tym te dotyczące wymiany kotłów c.o. na ekologiczne źródła ciepła, współfinansowanie przyłącz do miejskiej sieci ciepłowniczej czy termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, jak na przykład Szkoły Podstawowej nr 8 – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz
– Dużą inwestycją byłaby również wymiana oświetlenia ulicznego na LED, a wygenerowane w ten sposób oszczędności w kosztach energii elektrycznej można byłoby wykorzystać chociażby na budowę oświetlenia w kolejnych ulicach.
Wśród zadań wymieniane są także dofinansowania na rozwój przedsiębiorczości i rozwój nowych technologii, w tym np. dotacje dla firm na zakup maszyn, urządzeń do produkcji czy budowę nowych obiektów. Nie jest jeszcze znany dokładny termin powołania do życia samorządowego stowarzyszenia i uruchomienie bura. Jak mówią urzędnicy, nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, a Chełm będzie zasiadał w jego władzach. Projekty do realizacji w ramach kolejnych dofinansowań unijnych znane mogą być w najbliższych miesiącach. Ich realizacja będzie możliwa natomiast prawdopodobnie już w 2019 r.
Środki pochodzące z ZIT mogą trafić na wybrane obszary wsparcia:
- wzrost konkurencyjności MŚP – 20 mln zł
- transport niskoemisyjny – 20 mln zł
- efektywność energetyczna sektora publicznego – 28 mln zł
- promocja niskoemisyjności – 25 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze