Jeszcze do 23 września uczniowie województwa lubelskiego mogą zgłaszać swoje prace dotyczące tego, jak bogaty jest język polski. Różnie przecież mówią młodsi i starsi, mieszkańcy różnych regionów, specjaliści różnych branż; nawet każda rodzina i każdy człowiek może mieć swój własny język! Forma jest dowolna, liczy się kreatywne podejście do tematu. Nagrodą główną są kilkudniowe warsztaty w trzech zwycięskich miejscowościach.
Zainteresować się konkursem warto z kilku powodów. Po pierwsze, w zwycięskich szkołach pojawią się cenieni w środowisku językoznawcy i ludzie ze świata kultury. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach z profesjonalistami. Otrzymają szansę zaprezentowania swoich umiejętności w sposób inny niż na lekcjach. Organizatorzy przewidują m.in. warsztaty pisarskie, z emisji głosu czy autoprezentacji. Ponadto jedno ze spotkań będzie ściśle związane z tematem nagrodzonej pracy konkursowej.
Konkurs „P jak polski” aktywizuje nie tylko uczniów, ale całą społeczność województwa. Nauczyciele, pod czujnym okiem ekspertów, będą mieli okazję w praktyczny sposób podnieść swoje kompetencje językowe. Mieszkańcy natomiast otrzymają szansę uczestnictwa w specjalnych wieczornych spotkaniach otwartych z autorami. Konkurs stwarza także niepowtarzalną możliwość promocji szkoły oraz regionu na tle ogólnopolskim.
Województwo lubelskie na mapie Polski jest wyjątkowym miejscem. Tutejsza wielokulturowość w znacznym stopniu wpłynęła na specyfikę językową regionu. Uczniowie mogą w twórczy sposób wykorzystać tę zależność i pokazać Polsce, dlaczego warto zainteresować się Lubelszczyzną i za co można ją kochać. Konkurs „P jak polski” daje do tego idealną okazję.
Nie zwlekajcie, jest o co walczyć! Relacja z finałów w województwie podlaskim dostępna jest na facebookowym profilu Fundacji PRO.PL
„P jak polski” to konkurs językowy prowadzony w ramach projektu „To nasz język”. Patronat nad konkursem „P jak polski” oraz akcją „To nasz język” sprawują Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Czwórka Polskie Radio. Konkurs dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018. Więcej informacji: https://fundacja.propl.pl/przedsiewziecia/konkurs-p-jak-polski-2018-zaproszenie oraz na Facebooku: Fundacja PRO.PL .
Napisz komentarz
Komentarze