Najbardziej zaangażowani w segregację śmieci okazali się być mieszkańcy Chełma, gdzie na jedną osobę przypadało 95 kilogramów odpadów zebranych i odebranych selektywnie. To m.in. efekt nowych przepisów, dzielących śmieci na nowe frakcje.
W brązowe worki - zbierane są odpady biodegradowalne. W przypadku domów jednorodzinnych, obowiązuje też frakcja zielona - czyli skoszona trawa i inne odpady z ogrodu czy z sadu. Ostatnim rodzajem odpadów - są te wielkogabarytowe.
Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że w powiecie chełmskim zebrano najwięcej szkła - ponad 17 kilogramów na jednego mieszkańca, za to mało tektury i papieru i tworzyw sztucznych. Frakcjami, w których wzrost był najbardziej dynamiczny są: odpady wielkogabarytowe, te ulegające biodegradacji oraz zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny.
Województwo lubelskie plasowało się na 15 miejscu w Polsce w ilości zebranych odpadów komunalnych przypadających na 1 mieszkańca (207 kg). Najmniej tego typu odpadów zebrano w województwie świętokrzyskim (188 kg), a najwięcej w województwie dolnośląskim (374 kg).
Napisz komentarz
Komentarze