Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Premiera filmu dokumentalnego "DYREKCJA"

W czwartek 4 października 2018 r. w Chełmskim Domu Kultury o godz.18.00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt.”Dyrekcja" poświęconego historii osiedla mieszkaniowego dla kolejarzy wzniesionego w okresie międzywojennym, którego budowa była drugą obok Gdyni największą inwestycją urbanistyczno-architektoniczną II RP. Oprócz pokazu premierowego zostały zaplanowane dwie projekcje dodatkowe, razem dla ponad 1.5 tysiąca widzów. Dwa dni przed premierą zabrakło wejściówek.
Premiera filmu dokumentalnego "DYREKCJA"

Film trwa 40 minut. Scenariusz filmu opiera się na dwóch filarach – opowieści o historii założenia urbanistyczno-architektonicznego osiedla, uważanego za ewenement w skali światowej oraz historii mieszkających tu ludzi, których losy są odzwierciedleniem 90 lat historii Polski. Narratorami są osoby związane z Chełmem, które mieszkają tam od kilkudziesięciu lat jak również te, które wyjechały, ale dla których Chełm pozostał miastem młodości i najpiękniejszych wspomnień. Wśród rozmówców są także prof. Bolesław Stelmach, należący do czołówki architektów europejskich, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz autor kryminałów retro – Marcin Wroński, który umiejscowił w Chełmie jedną ze swoich powieści. Na potrzeby filmu zostały zrealizowane sceny inscenizowane, w których wzięło udział ponad 70 statystów, w tym kawalerzyści grupy rekonstrukcyjnej oraz chełmscy cykliści. W rolę Architekta wcielił się lubelski aktor – Michał Zgiet.

Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 dni w takich miejscach jak wnętrze Gmachu Dyrekcji, ulice Katedralna, Pocztowa i Hrubieszowska, a także Bydgoska, przy której w piwnicy jednego z domów znajduje się liczący sobie kilkadziesiąt lat magiel. Osiedle Dyrekcja powstało wg koncepcji miasta ogrodu, składa się z kilkunastu rodzajów domów, które swoim kształtem przypominają polskie dwory, a które zostały przeznaczone dla rodzin kolejarzy. Wśród nich dominuje modernistyczna bryła Gmachu, wzniesionego na planie litery H. Przez kilkadziesiąt lat w świadomości Polaków to tu został podpisany manifest PKWN.

Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, autorka filmów o Marcinie Różyckim i Widzącym z Lublina oraz reportaży i dokumentów o tematyce chełmskiej:„Ida Haendel – portret w sepii” dla Programu I TVP S.A., „Cały świat to jeden wielki Chełm” dla TVP Polonia oraz „Stalag 319”, który został wyemitowany m.in. w TVP Historia. 

Producentami filmu są Miasto Chełm, Stowarzyszenie "Teatr w Remizie” i kierowana przez Olgę Michalec-Chlebik OTO Agencja Producencka z Lublina, która ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Autorami zdjęć są Grzegorz Filipiak i Andrzej Chlebik, autorem dźwięku – Michał Kaźmierczak, za światło odpowiadał Andrzej Chlebik. Autorami zdjęć z drona są Łukasz Borkowski i Olga Michalec – Chlebik, która film również zmontowała. Podczas produkcji asystował Paweł Mitrus, kierownikiem planu była Mariana Kril, za współpracę producencką odpowiadali Roland Kurczewicz i Marcin Grel.

Film dokumentalny „Dyrekcja” otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Partnerami finansowymi filmu są również chełmskie firmy i przedsiębiorstwa: SUNGRAF, Melix sp. z o.o, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Chełmie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Chełmie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.

Patronat honorowy nad filmem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Patronami medialnymi premiery są: Super Tydzień Chełmski, Radio Bon -Ton, Nowy Tydzień oraz „LAJF magazyn lubelski”.
 

źródło - materiały prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test