Film trwa 40 minut. Scenariusz filmu opiera się na dwóch filarach – opowieści o historii założenia urbanistyczno-architektonicznego osiedla, uważanego za ewenement w skali światowej oraz historii mieszkających tu ludzi, których losy są odzwierciedleniem 90 lat historii Polski. Narratorami są osoby związane z Chełmem, które mieszkają tam od kilkudziesięciu lat jak również te, które wyjechały, ale dla których Chełm pozostał miastem młodości i najpiękniejszych wspomnień. Wśród rozmówców są także prof. Bolesław Stelmach, należący do czołówki architektów europejskich, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz autor kryminałów retro – Marcin Wroński, który umiejscowił w Chełmie jedną ze swoich powieści. Na potrzeby filmu zostały zrealizowane sceny inscenizowane, w których wzięło udział ponad 70 statystów, w tym kawalerzyści grupy rekonstrukcyjnej oraz chełmscy cykliści. W rolę Architekta wcielił się lubelski aktor – Michał Zgiet.
Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 dni w takich miejscach jak wnętrze Gmachu Dyrekcji, ulice Katedralna, Pocztowa i Hrubieszowska, a także Bydgoska, przy której w piwnicy jednego z domów znajduje się liczący sobie kilkadziesiąt lat magiel. Osiedle Dyrekcja powstało wg koncepcji miasta ogrodu, składa się z kilkunastu rodzajów domów, które swoim kształtem przypominają polskie dwory, a które zostały przeznaczone dla rodzin kolejarzy. Wśród nich dominuje modernistyczna bryła Gmachu, wzniesionego na planie litery H. Przez kilkadziesiąt lat w świadomości Polaków to tu został podpisany manifest PKWN.
Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, autorka filmów o Marcinie Różyckim i Widzącym z Lublina oraz reportaży i dokumentów o tematyce chełmskiej:„Ida Haendel – portret w sepii” dla Programu I TVP S.A., „Cały świat to jeden wielki Chełm” dla TVP Polonia oraz „Stalag 319”, który został wyemitowany m.in. w TVP Historia.
Producentami filmu są Miasto Chełm, Stowarzyszenie "Teatr w Remizie” i kierowana przez Olgę Michalec-Chlebik OTO Agencja Producencka z Lublina, która ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Autorami zdjęć są Grzegorz Filipiak i Andrzej Chlebik, autorem dźwięku – Michał Kaźmierczak, za światło odpowiadał Andrzej Chlebik. Autorami zdjęć z drona są Łukasz Borkowski i Olga Michalec – Chlebik, która film również zmontowała. Podczas produkcji asystował Paweł Mitrus, kierownikiem planu była Mariana Kril, za współpracę producencką odpowiadali Roland Kurczewicz i Marcin Grel.
Film dokumentalny „Dyrekcja” otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Partnerami finansowymi filmu są również chełmskie firmy i przedsiębiorstwa: SUNGRAF, Melix sp. z o.o, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Chełmie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Chełmie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.
Patronat honorowy nad filmem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Patronami medialnymi premiery są: Super Tydzień Chełmski, Radio Bon -Ton, Nowy Tydzień oraz „LAJF magazyn lubelski”.
źródło - materiały prasowe
Napisz komentarz
Komentarze