Założenia rządowego programu 75+, czyli tańsze leki dla seniorów, krajowa mapa potrzeb zdrowotnych i… lecznicza marihuana - m. in. o tym dyskutowano wczoraj, w sali CHBP przy Partyzantów. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Zdrowia - Krzysztof Łanda. Minister przyjechał do Chełma na zaproszenie poseł Beaty Mazurek, która poprowadziła wczorajsze spotkanie. Wzięli w nim udział m. in. samorządowcy, seniorzy, lekarze i dyrekcja chełmskiego szpitala. Minister Łanda mówił m. in. o tym, dlaczego nie każdy lekarz może wypisywać recepty na darmowe leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia.
Dopóki nie zacznie działać specjalny system, prawo do wypisywania takich recept mają jedynie lekarze rodzinni, przypisani do konkretnych pacjentów. Minister mówił także o różnicach w traktowaniu leczniczej marihuany w Polsce, a na zachodzie Europy. Według Łandy - w Polsce należy przeprowadzić w pełni naukowe testy nad skutecznością takich środków, a dopiero wtedy zastanowić się nad ich zastosowaniem. Takich badań - wg ministra Krzysztofa Łandy - na zachodzie zabrakło.
W czasie spotkania padło jednak pytanie o to czy w Polsce powstaną rządowe plantacje leczniczej marihuany? Jak wiadomo już teraz odbywa się import docelowy środków opartych o susz z konopi indyjskich, we wskazaniu dla pacjentów z padaczką lekooporną. Ministerstwo zdrowia dysponuje dowodami naukowymi które potwierdzają, że takie leki pomagają pacjentom - ale tylko dotkniętym padaczką lekooporną. Jak na razie jednak - takie środki są sprowadzane zza granicy.
Wiceminister Zdrowia, Krzysztof Łanda.
Co więcej - polskie firmy mogłyby eksportować takie środki. Są to jednak plany długoterminowe, i w ministerstwie nie zapadły wobec nich żadne decyzje.
Napisz komentarz
Komentarze