Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Ponad 100 kobiet uprawnionych do emerytury z programu "Mama 4+"

'Państwo nie może być obojętna na los matek, które poświęciły swoje życie wychowaniu dzieci' - tak premier Mateusz Morawiecki uzasadnił wprowadzenie w życie nowego rządowego programu 'Mama 4 Plus'.
Chełm: Ponad 100 kobiet uprawnionych do emerytury z programu "Mama 4+"

Projekt zakłada, że matki, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą mogły ubiegać się o najniższą emeryturę. Dotyczy to kobiet, które nie wypracowały minimalnego stażu pracy (czyli 20 lat) i nie mają innych źródeł dochodu.

W samym Chełmie ze świadczenia będzie mogło skorzystać ponad 100 kobiet. Jak wynika z danych Wydziału Spraw Społecznych chełmskiego ratusza - 88 matek wychowuje czworo dzieci, 7 - pięcioro, 9 mam ma pod opieką sześcioro dzieci, a trzy mamy - siedmioro.

Pierwsze matczyne emerytury mają być wypłacone w marcu. 

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, matczyne emerytury mają kosztować budżet średnio 874 mln zł rocznie w ciągu dziesięciu lat.
 

Dla kogo „Mama 4+”?

Celem projektowanych przepisów jest zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych.

  • Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci;
  • o świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat;
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat;
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski;
  • uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

iga 24.01.2019 08:01
poświęciły życie na wychowanie dzieci, a kto im kazał mieć tyle dzieci? widoczne ich stać, jak nie ma kasy to się nie decyduje na gromadkę !

Miro 24.01.2019 22:05
Komentarz co najmniej nie na miejscu... uwazasz ze twoja mamtka nie poswiecila zycia na wychowanie ciebie?! Poswieciła I poswieca caly czas. Czas docenić swoja matke I wszystkie inne!

Szumi 25.01.2019 16:30
Racja Miro

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test