Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza na skórze naszego pupila? Mówi weterynarz Mariusz Chełmiński z Chełma:
Miejsce, z którego wyrwaliśmy kleszcza, warto zdezynfekować - specjalnym preparatem, albo spirytusem, a w ostateczności - perfumami.
Pamiętajmy, że kleszcze atakują nie tylko zwierzęta ale i ludzi, więc wybierając się na spacer - trzeba się odpowiednio ubrać a po powrocie do domu dokładnie przejrzeć.
Jak atakują kleszcze?
Te pajęczaki atakują bardzo szybko i skutecznie, a swoją potencjalną ofiarę, dzięki ulokowanemu na przednich odnóżach organowi, potrafią wyczuć nawet z odległości 20 m. Za sprawą silnych substancji znieczulających, znajdujących się w ślinie kleszczy i uwalnianych w momencie wkłucia się w skórę, moment ukąszenia jest praktycznie bezbolesny. Warto podkreślić, że kleszcze wcale nie skaczą na swoje ofiary z drzew i wysokich roślin. Na swojego nowego żywiciela czekają zazwyczaj w wysokich trawach, z których łatwo mogą przedostać się na skórę. Te niebezpieczne pasożyty rozpoznają około 50 zapachów, w tym amoniak występujący w pocie czy dwutlenek węgla zawarty w wydychanym powietrzu, ale reagują także na wibracje i zmianę temperatury, np. wtedy, gdy ofiara rzuca cień.
Gdzie najchętniej żerują?
- na skórze głowy,
- za kolanami,
- w pachwinach,
- pod biustem,
- w zgięciu łokcia,
- za uszami.
Według statystyk nawet 40% kleszczy może przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, ale ukąszenie niezakażonego pasożyta również może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak silna reakcja alergiczna lub odczyn zapalny. Groźne wirusy i bakterie przedostają się najczęściej do krwioobiegu ofiary w momencie wkłucia, ale czasami do zakażenia może dojść również poprzez spożywanie produktów odzwierzęcych (np. mleka prosto od krowy, na której żerowały zainfekowane pajęczaki).
Jakie choroby najczęściej przenoszą kleszcze?
Ukąszenie kleszcza może skutkować boreliozą. Pierwszym objawem tej choroby może być tzw. wędrujący rumień, czyli czerwony lub bordowy ślad, który stopniowo zwiększa swoją średnicę, aż uzyska minimum 5 cm. Chory może odczuwać zmęczenie, osłabienie, a także bóle mięśni i stawów. Po wystąpieniu tych objawów należy koniecznie wykonać dwuetapowe badania diagnostyczne, mające na celu wykrycie schorzenia.
Kleszczowe zapalenie mózgu, do którego może dojść po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza lub kontakt z jego zainfekowanymi płynami ustrojowymi drogą pokarmową lub oddechową (np. poprzez picie surowego mleka odzwierzęcego). Ta choroba przebiega dwufazowo, a okres utajenia może wynosić od 2 do 28 dni, pozwalając wirusowi rozmnażać się w miejscu wkłucia i przemieszczać do sąsiednich narządów. W pierwszym stadium zakażenia charakterystyczne są: brak apetytu, bóle stawów, a nawet katar. Drugi etap choroby charakteryzuje się m.in. bardzo wysoką gorączką, kłopotami z widzeniem czy niedowładem kończyn.
Napisz komentarz
Komentarze