Pod uwagę brał Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca. Okazało się, że PKB na jednego mieszkańca naszego województwa wynosi 48 procent średniej unijnej. 50 procent nie przekroczyły też 2 inne województwa położone na ścianie wschodniej. To województwo podkarpackie i warmińsko-mazurskie, gdzie PKB wynosi 49 procent.
Jeszcze niedawno w grupie 20 najbiedniejszych znajdowało się również województwo podlaskie (obecnie osiągnęło dokładnie połowa średniej UE).
Na przeciwległych biegunach pod względem PKB na mieszkańca znalazły się tradycyjnie: północno-zachodnia część Bułgarii (31 proc. średniej unijnej) i londyńskie City (626 proc.)
Według danych Eurostatu, najbogatszym polskim regionem był warszawski region stołeczny, wydzielony statystycznie z Mazowsza.
Wśród 20 najbiedniejszych obszarów, w których PKB na mieszkańca był poniżej połowy średniej unijnej, pięć znajduje się w Bułgarii, po cztery w Grecji i na Węgrzech, trzy w Polsce, dwa w Rumunii, a dwa to francuskie terytoria zamorskie.
Europejski urząd statystyczny publikuje dane z ponadrocznym opóźnieniem, dlatego najnowsze zestawienie dotyczy 2017 r. Analizie poddano jednostki statystyczne na poziomie NUTS 2, które w Polsce w większości odpowiadają województwom (siedemnastym odrębnym regionem NUTS2 jest Warszawa z otaczającymi powiatami)
Napisz komentarz
Komentarze