Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Z biznesem miasto jest na bakier

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i chełmski ratusz podpiszą list intencyjny dotyczący współpracy. Bo uczelnia ma potencjał i może pomóc w utworzeniu w mieście sektora usług biznesowych. To pokłosie miażdżącego dla naszego miasta raportu na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który dot. potencjału inwestycyjnego średnich miast w Polsce.
Chełm: Z biznesem miasto jest na bakier

Niższe koszty wynajmu powierzchni biurowej, niższe oczekiwania płacowe pracowników, niższa rotacja kadry - to atuty średnich miast, które powinny przyciągać inwestorów.

Ponadprzeciętny potencjał inwestycyjny dla sektora nowoczesnych usług biznesowych mają: Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Tak wynika z raportu pt. Potencjał Miast średnich w Polsce dla lokalizacji inwestycji przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W sumie ABSL przeanalizował 33 miasta, ale te 11 wskazał jako najlepsze dla firm szukających lokalizacji na centrum outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing , BPO), centrum usług wspólnych (Shared Service Centers , SSC), centrum IT (Information Technology , IT) oraz centrów badawczo-rozwojowych (Research and Development , R&D).

Na trzecim miejscu od końca na 35 miast przedstawionych w raporcie znalazł się Chełm.

- Chełm jest zaledwie pół godziny jazdy od Lublina, gdzie jest lotnisko, o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na jego obrzeżach jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która kształci szkoli pilotów samolotów cywilnych, a także inżynierów i mechaników silników lotniczych. Kto o tym wie – pyta retorycznie Joanna Jaworska, prezes ABSL.

I podkreśla, że raport pokazał, że miasta mają problem z dobrym promowaniem się, ale nie tylko. Nie wszystkie potrafią dobrze ułożyć współprace z uczelniami. Tymczasem to dobry profil szkół pozwala kształcić dobrych pracowników. Z raportu wyszło, że w miastach średnich firmom jest trudniej pozyskać pracowników spełniających ich oczekiwania. To często efekt braku otwartości państwowych wyższych szkół zawodowych (PWSZ) na kontakty zewnętrzne: regionalne, krajowe i międzynarodowe, poparte konkretnymi działaniami władz uczelni oraz ich pracowników. Współpraca pracowników PWSZ z zespołami badawczymi uczelni akademickich, wdrożeniowymi, obecność w stowarzyszeniach krajowych i międzynarodowych itp. powinny być częstsze i stać na wiele wyższym poziomie.  By to zmienić, z programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) resort inwestycji przeznaczy 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu,.

- Szkoły będą mogły np. uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami - zapowiedział Adam Hamryszczak - wiceminister inwestycji i rozwoju

Założenia konkursu mają być przyjęte w czerwcu.

Dlatego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i chełmski ratusz podpiszą list intencyjny dotyczący współpracy. Bo uczelnia ma potencjał i może pomóc w utworzeniu w mieście sektora usług biznesowych.

Mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Raport, o którym mowa dotyczył potencjału biznesowego miast średnich w Polsce. Na 35 miast - Chełm zajął trzecie miejsce od końca. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zvnnb 20.03.2019 19:14
Jak słyszę o kolejnym wyrzucaniu naszych ciężko zarobionych pieniędzy w błoto, czy tez jak kto woli do kieszeni kolesi to szlag mnie trafia. Jakby nie złupili tych 100 mln z firm to te firmy zamiast upadać, mogłyby się rozwijać. Jeszcze nie słyszałam by jakikolwiek projket urzędniczy miał sens. Poza jednym oczywiście. I mam andzieję że kiedyś za te projekty ktos ich rozliczy tak jak trzeba.

PPP 21.03.2019 06:17
Zarobić - na pewno te pieniądze zarobiłeś, ale odkąd nie masz nad nimi kontroli już nie są twoje. Po to między innymi tworzone są projekty urzędniczo - biznesowe by się nimi "troskliwie" zająć. Właśnie tutaj jest ten sens. Szczurza korporacyjna plaga to taka współczesna gangsterka z aksamitnymi, ale jakże niebezpiecznymi nie znającymi litości łapkami.

Piotr 18.03.2019 15:58
Mamy fatalny budżet, wielki deficyt?! A tu ciągle nowe inwestycje. No może "nowe inaczej"? Nie powstaje nic nowego, tylko zmiana coś na coś. Czy Pl. Łuczkowskiego wymaga zmian, teraz targowiska? Po co? Nie rozumiem, coś jest wbrew zasadom ekonomii. Czekam na zmiany ale zrozumiałe, nie polityczne (to mnie nie interesuje), gospodarcze i społeczne

PPP 21.03.2019 07:11
Jak się nie ma odpowiedniej praktycznej wiedzy poza polityczną, to jest jak jest. Neguje się i demoluje coś co już jakiś czas sobie stoi i w miarę działa, lub prostuje w historii "Polskie drogi". Niczego innego spece od propagandy nie nauczą. Pięć lat "psu w d..." Oby nie...

inwestor 18.03.2019 13:30
To miasto wykończyły rządzące od 1994 r. kliki partyjne.

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test