Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: 1/3 mieszkań wciąż bez łazienki

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na terenie polskich miast średnio tylko jedno z dwudziestu mieszkań jest pozbawione łazienki. Na wsiach sytuacja wciąż przedstawia się nieco gorzej.
Chełm: 1/3 mieszkań wciąż bez łazienki

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że w naszym kraju wciąż istnieją powiaty, na terenie których około 40-45 proc. mieszkań (lokali i domów) nie jest wyposażonych w łazienkę.

W świetle danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku, najgorzej prezentuje się powiat bielski z woj. podlaskiego (tylko 55 proc. mieszkań z łazienką), pow. sokólski (59 proc.), pow. siemiatycki (61 proc.), pow. hajnowski (61 proc.), pow. krasnostawski (62 proc.), pow. konecki (62 proc.), pow. szydłowiecki (62 proc.), pow. sokołowski (63 proc.), pow. chełmski (65 proc.) oraz pow. lipski (65 proc.).

Jeżeli chodzi o szersze ujęcie terytorialne, to eksperci portalu RynekPierwotny.pl zauważają, że najgorzej wypadają dwa województwa położone we wschodniej części naszego kraju. Mowa o województwie podlaskim oraz wojewódzkie lubelskim. Pod względem wyposażenia mieszkań w łazienkę przoduje natomiast woj. pomorskie, zachodniopomorskie, śląskie i opolskie.

Wyrównanie wciąż istniejących różnic między miastem i wsią w zakresie dostępu do urządzeń sanitarnych to nie jedyne istotne wyzwanie cywilizacyjne. W kontekście sanitarnym ważna wydaje się również inna kwestia. Chodzi o dostęp do sieci kanalizacyjnej, który w dalszym ciągu jest mocno zróżnicowany terytorialnie. Poniższa mapa bazująca na danych Głównego Urzędu Statystycznego dobrze pokazuje, że w 2016 r. wciąż były widoczne spore różnice pomiędzy zachodnią oraz wschodnią częścią kraju.

Gminy zaznaczone na mapie jaśniejszymi odcieniami to obszary, gdzie najmniej mieszkańców posiada dostęp do sieci kanalizacyjnej. Nietrudno zauważyć, że takich gmin najwięcej jest na terenie wschodniej i centralnej części kraju (województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie oraz łódzkie). Środki unijne dają nadzieję na poprawę sytuacji dotyczącej wspomnianych regionów.

źródło: https://rynekpierwotny.pl.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 25.03.2019 17:30
Przecież to nie chodzi o Chełm, a o powiat chełmski. Czyli np. Rejowiec Fabryczny i inne miasta, a gdyby to było w Chełmie to byłoby napisane "Chełm" w rubryce powiatu. Czyli w miastach na terenie powiatu chełmskiego 23% domów nie ma łazienki.

Zuzia 22.03.2019 12:36
Nagłówek kłamie. Nie w Chełmie, tylko na obszarze wiejskim powiatu chełmskiego 35% mieszkań nie ma łazienki

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test