Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Minister Rolnictwa do lubelskich rolników: " - Sytuacja hodowców trzody chlewnej w Polsce jest bardzo dynamiczna"

− Cieszę się, że będziemy dzisiaj rozmawiać na temat rynku trzody chlewnej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rasy, którą się zajmujecie na tym terenie, rasy puławskiej – tak rozpoczął swoje wczorajsze spotkanie, z rolnikami z województwa lubelskiego, minister Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa do lubelskich rolników: " - Sytuacja hodowców trzody chlewnej w Polsce jest bardzo dynamiczna"

Wczoraj zainaugurowała działalność Wojewódzka Rada Dialogu Rolniczego. Gremium to liczy 28 osób. Wśród nich znalazł się Mirosław Sawicki, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie. Do zadań rady będzie należeć identyfikowanie oraz zgłaszanie wojewodzie lubelskiemu bieżących problemów dotyczących wsi i rolnictwa, podejmowanie - w uzgodnieniu z wojewodą lubelskim - działań zmierzających do łagodzenia i rozwiązywania problemów, a także monitorowanie i wspieranie działań dotyczących rozwoju wsi i rolnictwa na terenie naszego województwa. 

Inaugurujemy dzisiaj działalność Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego. Nazwaliśmy ją tak, aby działała na kształt Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jest przy WRDS zespół, który ma zajmować się rolnictwem, ale to tylko zespół. Dialog rolniczy różni się zasadniczo od dialogu społecznego w innych obszarach działalności społecznej i gospodarczej. Z panem marszałkiem Jarosławem Stawiarskim doszliśmy do wniosku, że absolutnie konieczne jest powołanie takiej rady, w skład której będą wchodzić przedstawiciele wojewody, na czele z panem wicewojewodą i przedstawicielem pana marszałka, a także przedstawicielami wszystkich organizacji związkowych i rolniczych działających w województwie lubelskim, samorządu rolniczego Lubelskiej Izby Rolniczej, oraz wszystkich służb rolnych. To wszystko po to, aby co najmniej raz na dwa miesiące, a jeśli będzie taka potrzeba, to częściej, spotykać się i debatować na temat bieżących problemów w rolnictwie, bo jest to bardzo dynamiczna płaszczyzna życia społecznego i gospodarczego – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Funkcję przewodniczącego rady powierzono  wicewojewodzie Robertowi Gmitruczukowi, z kolei wiceprzewodniczącą została  Ewa Szałachwiej, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie sytuacja hodowców trzody chlewnej w Polsce jest bardzo dynamiczna. Często produkcję taką prowadzą gospodarstwa rodzinne, które mają ogromne znaczenie dla przyszłości obszarów wiejskich w Polsce.

−  Rząd Prawa i Sprawiedliwości dąży do tego, żeby utrzymać jak największą liczbę małych gospodarstw. Uważamy, że pełnią one bardzo ważną rolę ekonomiczną i dają wysokiej jakości żywność. Pełnią również kluczową rolę dla utrzymania żywotności społecznej na obszarach wiejskich – mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że zmienia się charakter hodowli świń, zarówno w Europie jak i na świecie. Obecnie, zdaniem ministra, można podzielić ją na dwa segmenty. Jeden to hodowla wielkostadna, szybkorosnąca i wysokowydajna, a drugi to rodzinne gospodarstwa, które prowadzą hodowle ras rodzimych.

− Szansę dla polskiego rolnictwa upatruję w wypromowaniu produkcji najwyższej, światowej jakości. Musimy uzyskać przewagę w jakości, co z kolei przełoży się na ceny. Ilością nie wygramy, nie mamy tak dużych gospodarstw. Możemy wygrać tylko wysoką jakością. Przekierowaniem naszej produkcji w segment zamożnych, świadomych klientów w Polsce i na świecie. Tych, którzy chcą jeść żywność wysokiej jakości i chcą za nią więcej zapłacić. Również naszą hodowlę, produkcję w gospodarstwach, trzeba na to przestawiać – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poruszył też kwestię organizowania się rolników w grupy producenckie. Podkreślił, że zrzeszanie się, wspólne działanie, pozwala na uzyskiwanie lepszych dochodów.

− Od stopnia zorganizowania się rolników, zależy ich pozycja w całym łańcuchu żywnościowym. Mówimy o takim zorganizowaniu się, aby wspólnie kupować środki do produkcji, wspólnie przygotowywać większe partie towaru i wspólnie negocjować lepsze warunki sprzedaży – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Oprócz spotkania z hodowcami świń rasy puławskiej w Bogucinie minister Ardanowski wziął udział w inauguracji Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego w Lublinie. W skład Rady wchodzą  przedstawiciele związków i organizacji rolniczych oraz urzędów, inspekcji i służb, takich jak np. Inspekcja Weterynaryjna, Sanepid czy związki  łowieckie. Rada ta ma stanowić forum dyskusji o problemach lokalnego rolnictwa.

– Takie rady są wręcz niezbędne, żeby dobrze zarządzać rolnictwem w regionie – podkreślił minister wręczając w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim akty powołania 25. jej członkom.

W trakcie wizyty na terenie woj. lubelskiego minister Ardanowski odwiedził także Tuczapy, gdzie uczestniczył w otwarciu zmodernizowanych magazynów Zamojskich Zakładów Zbożowych.

Wojewódzka Rada Dialogu Rolniczego Województwa Lubelskiego:

  1. Wicewojewoda Lubelski - Robert Gmitruczuk – PRZEWODNICZĄCY RADY,
  2. Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Ewa Szałachwiej – WICEPRZEWODNICZĄCA RADY
  3. Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej - Gustaw Jędrejek
  4. Starszy Strażnik Państwowej Straży Łowieckiej w Lublinie - Grzegorz Flor
  5. Kierownik Oddziału Higieny ŻywnościŻywienia i Przedmiotów Użytku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie - Joanna Kamińska
  6. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie - Kazimiera Wójtowicz
  7. Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie – Kazimierz Choma
  8. Lubelski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej - Kazimierz Mareczka
  9. Zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - Małgorzata Skwarek
  10. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie - Marcin Montusiewicz
  11. Zastępca Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Michał Bętkowski
  12. Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie - Mirosław Sawicki
  13. Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Paweł Piotrowski
  14. Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie-  Piotr Mróz
  15. Kierownik Wydziału Nadzoru Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie - Piotr Szczerba
  16. Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego  w Białej Podlaskiej - Roman Laszuk
  17. Wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych ”Solidarność” - Sławomir Ziętek
  18. Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Teresa Wyłupek
  19. Dyrektor Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie - Tomasz Chwostek
  20. Lubelski Rynek Hurtowy S.A., Dyrektor Zakładów w Motyczu i Poniatowej - Dział Handlu – Tomasz Solis
  21. Zastępca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ds. Rozwoju Doradztwa w Końskowoli - Waldemar Banach
  22. Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego  Związku Łowieckiego w Zamościu - Wojciech Adamczyk
  23. Członek Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie - Wojciech Maruszak
  24. Członek Zarządu Rady Wojewódzkiej Związku Zawodowego Rolników ”Samoobrona” - Wiesława Goluch
  25. Członek Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Wiceprezes Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych - Zbigniew Górski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test