Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Zbiórka na Ławeczkę Młodowskiej

Z pomysłem upamiętnienia tej zasłużonej dla miasta i regionu postaci, wyszli pracownicy IV Liceum Ogólnokształcącego, które obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.
Chełm: Zbiórka na Ławeczkę Młodowskiej

Ławeczka, na której zasiądzie Jadwiga Młodowska kosztować ma około 50 tysięcy złotych. Rzeźbę ma wykonać chełmski artysta Krzysztof Skóra. Miałaby stanąć na placu Kupieckim - o ile uda się uzbierać pieniądze na to przedsięwzięcie. 

Jadwiga Młodowska przyjechała do Chełma w 1919 roku. Od momentu przybycia do Chełma czuła się związana z miastem. Przez kilka lat kierowała Miejską Radą Szkolną oraz zorganizowała Towarzystwo Opieki nad Dzieckiem. W 1925 r. z inicjatywy dr Jadwigi Młodowskiej powstało pierwsze w Chełmie przedszkole. W 1921 r. była jedną z inicjatorek powołania w Chełmie Koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Stała również na czele Rady Nadzorczej Spółdzielni Nauczycielskiej Księgarni „Płomyk”, była także współzałożycielką miejscowej Spółdzielni Spożywców, a także członkiem prezydium rady okręgowego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jadwiga Młodowska prowadziła także szeroką działalność wydawniczą oraz naukową. Opracowała miedzy innymi elementarz do nauki czytania i pisania dla klasy pierwszej.

Za swoją działalność oświatową i pracę na rzecz miasta Chełm została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a po śmierci również Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Doktor Jadwiga Młodowska to wybitna postać o niezwykłych zasługach dla Chełma, tworząca zręby polskiego szkolnictwa, zaangażowana patriotka, która całe życie poświęciła innym ludziom. O jej roli i pozycji w mieście świadczą najlepiej słowa jej następczyni Haliny Bobowskiej:

„Z przekonań społecznych – gorąca demokratka, z wychowania i wykształcenia należała do arystokracji ducha w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jej wybitna inteligencja, twórczy umysł, szeroka skala zainteresowań i głębokie życie uczuciowe, w połączeniu z silną, zdecydowaną wolą, składały się na silną strukturę psychiczną. Mimo to cechowały ją wielka skromność i raczej niedocenianie własnych wartości. Miała w sobie wszechogarniającą życzliwość i niezmierzoną dobroć, które kazały jej zmęczonej i chorej  jeszcze na parę tygodni przed śmiercią troszczyć się o sprawienie radości tym, którym życie skąpiło uśmiechów. Pozostawiła po sobie powszechny, głęboki żal. Jej ofiarnemu życiu, jej wielkiemu, gorącemu sercu – cześć”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Łubu Dubu 06.07.2019 14:24
Drogi dziurawe, szkoły aż sie proszą o remonty, obwodnicy jak nie bylo tak nie ma. Za to będziemy mieli kolejny pomnik. A moze tańszym kosztem zrobmy zwykłą laweczkę z uchwytami na piwo i otwieraczem na łańcuchu, ot taką chelmską ławeczkę dla pokolenia pięcset plus. I koniecznie z widokiem na jakiś zegar, tak żeby to nowe, światłe pokolenie wiedziało jak dlugo może sobie jeszcze posiedziec i się poopier.... .

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test