Projekt zapewnia 100 procent dofinansowania, ale z 225 polskich miast biorących w nim udział całkowite dofinansowanie dostanie jedynie 15. Projekty w ramach ogłoszonego naboru muszą dotyczyć rozwoju lokalnego i ograniczenia ubóstwa, szczególnie w aspekcie środowiskowym, społecznym, gospodarczym, przestrzennym czy finansowym. Szczególny nacisk kładziony jest na ochronę środowiska.
Dlaczego fundusze norweskie jako sposób dofinansowania projektu są bardzo ważne - mówi Katarzyna Fik z Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm
Na złożenie zarysu projektów samorządy mają czas do 22 lipca. Na realizację zadań można uzyskać od 3 do 10 mln euro. Miasto chce stawiać na rozwój terenów zielonych na terenie miasta oraz stworzenie stref aktywnego wypoczynku dla mieszkańców. Pojawiły się też propozycje wymiany taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny, utworzenie tzw. wysp łąkowych oraz nowe nasadzenia drzew, wprowadzenie recyklomatów oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów.
W ramach projektu, miasto proponuje możliwość uruchomienia centrum seniora, programy aktywizacyjne dla dzieci i młodzieży oraz programy mające na celu integrację pokoleniową. W zakresie infrastruktury – likwidację barier architektonicznych, unowocześnienie przystanków i monitoringu miejskiego.
Niestety frekwencja nie dopisała - na spotkanie zorganizowane w Urzędzie Miasta przyszło zaledwie kilka osób
Obecny na spotkaniu prezydent Jakub Banaszek poinformował, że miasto przygotowuje wniosek do NFOŚ o kompleksową wymianę śmietniczek, pojemników na odpady, remont PSZOK, zakup nowych śmieciarek. Miasto stara się też o pozyskanie funduszy na między innymi gruntowną przebudowę niektórych dróg, modernizację oświetlenia miejskiego, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rewitalizację zabytków oraz infrastrukturę sportową.
Napisz komentarz
Komentarze