Krótko mówiąc potwierdziły się informacje, jakie wcześniej przekazywali chełmianom miejscy urzędnicy i prezes spółki Artur Jędruszczuk.
Kontrola NIK-u w miejskim przedsiębiorstwie cieplnym trwała od grudnia. Eksperci uznali, że MPEC w latach 2016 - 2018 prowadził działalność sprzeczną z interesem ekonomicznym spółki. Darowizny na rzecz Chełmianki wyniosły w sumie ponad 232 tysiące złotych, dla Chełmskiego Domu Kultury - 67 tysięcy.
Spółka udzieliła też czterech pożyczek na łączną kwotę 1,2 mln złotych. Pieniądze pożyczyły Chełmskie Linie Autobusowe oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.
Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK
Zarząd Spółki, pomimo istnienia możliwości, nie podejmował w latach 2017-2018 skutecznych działań w celu poprawy pogarszającej się sytuacji ekonomicznej5 . Brak skutecznych działań w celu obniżenia wydatków na zakup węgla spowodował wyrządzenie Spółce w 2018 r. szkody majątkowej w kwocie co najmniej 1.466 tys. zł.
Pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Spółki, Zarząd zaniechał pobierania należnych opłat za przyłączenie do sieci ciepłowniczej, a także zawierał umowy sponsoringu (181,2 tys. zł), udzielał darowizn (390,2 tys. zł) i pożyczek (1.200 tys. zł) przy równoczesnym spłacaniu zobowiązań wynikających z zaciągniętych kredytów oraz niewykonywaniu zaplanowanych remontów.
Powyższe było działaniem sprzecznym z interesem ekonomicznym Spółki. Udzielanie pożyczek wykraczało poza, określony w umowie Spółki, przedmiot działalności MPEC i sferę użyteczności publicznej. Nie określono również zasad działalności sponsoringowej oraz udzielania darowizn.
Spadek liczby przyłączeń nowych odbiorców do sieci w 2018 r. w porównaniu do 2017 r. wskazuje na nieskuteczność zlecanych działań reklamowych i niegospodarność przy ich podejmowaniu. Na brak należytej dbałości o sprawy gospodarcze Spółki wskazuje także zakup 10.567 ton węgla o wartości 2.752,7 tys. zł o parametrach niezgodnych ze wskazanymi w umowach. Ponadto z naruszeniem wewnętrznych procedur przeprowadzono pięć postępowań na zakup węgla, w wyniku których zakupiono 51.095 ton węgla (19.382,4 tys. zł).
W zawartych umowach na zakup węgla w nienależyty sposób zabezpieczono interesy MPEC, m.in. poprzez wyrażanie zgody na dostarczanie węgla o parametrach niezgodnych z pozwoleniem zintegrowanym. Działanie takie było również niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ zwiększało emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego.
O kłopotach MPEC pisaliśmy w czerwcu:
Napisz komentarz
Komentarze